Wyspa kuchenna – duet funkcjonalności i piękna
14.12.2019, Okapy
Jej historia sięga początków XIX wieku, kiedy to kuchnia znajdowała się na tyłach domów i najwięcej czasu spędzała w niej służba kuchenna. To właśnie kucharki i pomocnicy kuchenni zjadali swoje posiłki przy specjalnie wydzielonej w kuchni strefie. Dopiero sto lat później rola wyspy kuchennej diametralnie się zmieniła. Na początku XX wieku, za sprawą jednego z najbardziej znanych architektów modernizmu Frank Lloyda Wrighta, wyspy kuchenne zaczęły powstawać w domach średniej klasy Amerykanów, łącząc przestronną kuchnię z salonem lub jadalnią. Ale prawdziwa moda na kuchnie z wyspą zaczęła się od ich debiutu w telewizji… Julia Child, w swoim kultowym programie telewizyjnym Francuski szef kuchni, przyrządzała potrawy na wyspie kuchennej już w roku 1963! Kuchnie z wyspą przywędrowały do Europy w latach 60., w Polsce rozgościły się na dobre trzy dekady później, by do dziś cieszyć się niesłabnącą popularnością. Fenomen kuchni otwartych na salon z pięknymi wyspami kuchennymi trwa nadal!
Nowoczesna kuchnia z wyspą – piękno odkryte
Coraz częściej architekci proponują we wnętrzach przestronną otwartą kuchnię z jadalnią i salonem. Obie strefy oddziela wyspa kuchenna, która bez wątpienia jest pierwszoplanowym bohaterem całej aranżacji. Elegancka forma wyspy, dziś najczęściej wykonywana ze spieków kwarcowych, szlachetnego marmuru lub drewna nadaje wnętrzu klasy i ponadczasowego charakteru. W bardzo modnych obecnie białych kuchniach, wyspa kuchenna w głębokiej czerni, może być genialnym kontrapunktem. Sporą popularnością cieszą się także wyspy utrzymane w ponadczasowej bieli z elementami drewna. Inspirowane skandynawskim hygge ocieplają minimalistyczną stylistykę kuchni. Ale projektanci zapowiadają, że nadszedł czas na odważne zestawienia wzorów i kolorów. Coraz większym uznaniem cieszyć się będzie wracające w wielkim stylu lastryko zwane także terrazzo. Mieszanina wody, cementu, grysu oraz barwnika, powszechnie używana do posadzek, schodów i parapetów dziś jest wykorzystywana jako okładzina ścienna, blat stołów czy wykończenie wysp kuchennych. Architekci coraz częściej projektują lastrikowe ściany w salonie oraz wyspę kuchenną z terrazzo. Całość tworzy harmonijną, oryginalną całość. Bardzo modnym rozwiązaniem są także płyty imitujące beton, dedykowane do loftów i softloftów. Wyspa kuchenna w surowej odsłonie najlepiej prezentuje się oświetlona lampami na długich czarnych kablach. Otoczona metalowymi wysokimi hokerami z pewnością przykuje spojrzenia! Projektanci nie zapomnieli także o miłośnikach stylu rustykalnego. Dla nich idealną propozycją będzie wyspa kuchenna w ciepłych kolorach brązu. Ale wygląd to nie wszystko…
Funkcjonalna wyspa to funkcjonalna kuchnia!
Głównym atutem każdej wyspy kuchennej pozostaje funkcjonalność i wielofunkcyjność. Starannie zaplanowana może z powodzeniem być strefą przygotowania i gotowania posiłków, zmywania oraz oczywiście przechowywania. Dodatkowe blaty robocze wokół kuchenki powinny mieć około 40 cm (przy założeniu, że kuchenka ma szerokość co najmniej 60 cm) minimalna szerokość wyspy to 140 cm. Taka przestrzeń pozwala na swobodne przygotowanie i przyrządzanie potraw. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie na wyspie zlewozmywaka oraz różnego rodzaju szuflad, tak by sztućce i potrzebne akcesoria kuchenne były na wyciągnięcie ręki. Decydując się na wyspę kuchenną należy zadbać o to, by odległość od ścian wynosiła co najmniej 120 cm – w przeciwnym razie poruszanie się po kuchni nie będzie komfortowe. Wyspy kuchenne, dzięki temu, że można przy nich zarówno swobodnie stać jak i siedzieć, są doskonałym miejscem na rodzinne śniadania i kolacje. Pięknie doświetlone tworzą istotę „serca domu”.
Okap nad wyspę
Jeżeli wyspa kuchenna posiada kuchenkę koniecznie trzeba zadbać o to, by nad nią zamontować odpowiedni okap kuchenny. Idealnym wyborem będzie pochłaniacz, który może pracować bez podłączenia do kanału wentylacyjnego. Okap pracujący w trybie pochłaniacza skutecznie oczyszcza powietrze za pomocą filtra węglowego. Wśród dostępnych na rynku modeli okapów wyspowych największą popularnością cieszą się okapy tuby oraz okapy wiszące na linkach, które swoim kształtem bardziej przypominają designerską lampę aniżeli urządzenie do pochłaniania oparów. Nortberg w swojej bogatej ofercie przygotował np. okapy ceramiczne, które urzekają piękną, ręcznie robioną obudową oraz niezwykłą starannością o detal. Inspirowane kwiatem czy aztecką piramidą wyróżniają się oryginalnym wzornictwem. Okapy wyspowe, oprócz formy, muszą odznaczać się doskonałą funkcjonalnością: wydajna turbina i cicha praca to ich podstawowe zalety . W kuchniach otwartych na salon, okap nad wyspą, powinien działać tak, by skutecznie pochłaniać wszystkie opary i zapachy w czasie gotowania, a jednocześnie nie zakłócać rozmów czy oglądania telewizji przez domowników korzystających ze strefy wypoczynkowej w salonie.
Wyspa kuchenna przeszła długą drogę zanim na stałe zagościła w nowoczesnych aranżacjach. Dziś projektanci doceniając jej walory estetyczne i funkcjonalne dbają o to, by grała pierwszoplanową rolę w każdej kuchni. Moda na kuchnie z wyspą wciąż trwa dając architektom nieograniczone możliwości aranżacyjne.