Okapy
do zabudowy
Sortuj według
Sortuj według
Okap kuchenny to bardzo przydatne urządzenie. Jego główną funkcją jest filtrowanie powietrza w czasie gotowania, co podnosi komfort funkcjonowania w kuchni. Okap pozwala m.in. pozbyć się pary wodnej, zniwelować nieprzyjemne zapachy, zapobiegać osadzaniu się tłustego osadu na meblach.
Okap kuchenny do zabudowy to jeden z rodzajów tego typu urządzeń. To doskonały wybór dla zwolenników minimalizmu. Wyciągi i pochłaniacze do zabudowy znane są również jako okapy szufladowe, okapy podszafkowe lub okapy szafkowe. Są one bowiem ukryte w zabudowie, a jedyne widoczne elementy to dolny panel z filtrem przeciwtłuszczowym oraz ewentualnie przedni, wysuwany panel z listwą maskującą.
Jedną z największych zalet, jakie ma okap do zabudowy, jest jego kompaktowość. To urządzenia doskonale sprawdzające się w małych kuchniach, których właściciele postawili na efektywne wykorzystanie miejsca.
Okap do zabudowy w szafce może działać zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz. Można go podłączyć do przewodu wentylacyjnego – w takim przypadku urządzenie będzie funkcjonować jako wyciąg kuchenny do zabudowy. Można też po prostu zamontować go w szafce – wtedy będzie działać jako pochłaniacz do zabudowy. Warto podkreślić, że pochłaniacz kuchenny musi być zamontowany z filtrem węglowym, by móc niwelować nieprzyjemne zapachy, powstające w czasie gotowania.
Okapy kuchenne do zabudowy łatwo utrzymać w czystości. Ich konserwacja jest prosta, a montaż nieskomplikowany. Zawsze są zlokalizowane nad kuchenką nad płytą grzewczą (na wysokości od 45 cm w przypadku płyty elektrycznej do 65 cm w przypadku płyty gazowej), schowane przed wzrokiem w zabudowie.
Okap szafkowy to doskonałe rozwiązanie dla zwolenników minimalizmu w kuchni i zdecydowanie najlepszy wybór dla osób, dla których liczą się względy ekonomiczne. Inne opcje – okap sufitowy lub okap w blacie – są dużo droższe. Więcej kosztują także okapy wyspowe, a i przeciętny okap kominowy lub okap narożny to wyższy wydatek. Okapy do zabudowy to tanie urządzenia.
Jest kilka rodzajów okapów do zabudowy. W każdym przypadku urządzenie jest schowane w szafce lub jest umieszczone pod nią. Dużą popularnością cieszy się okap teleskopowy (inaczej okap szufladowy), w którym występuje wysuwany panel uruchamiający urządzenie. Często wybieraną opcją są także wkłady, czyli okapy kuchenne do zabudowy w szafce, które są całkowicie schowane wewnątrz mebla. Rzadziej spotykany jest wariant uchylny – w tym przypadku okap uruchamiany jest nie przez wysuwany panel, a przez drzwiczki specjalnie skonstruowanej szafki. Można też trafić na okap podszafkowy, który jest montowany pod meblem, a nie w jego wnętrzu. Korpus urządzenia może wówczas zasłaniać listwa ozdobna dopasowana do zabudowy.
Duże znaczenie w kontekście tego, jaki okap kupić, mają wymiary urządzenia. Dobrze, jeśli okap kuchenny jest równie szeroki co kuchenka, a najlepiej, aby był trochę od niej szerszy. Oto najczęstsze wymiary, w jakich można dostać okap do zabudowy: 50, 60, 70, 80, 90 cm.
Również kwestie kolorystyczne mają duże znaczenie dla klientów przy zakupie okapu. Popularne warianty to:
Kupując wyciąg lub pochłaniacz kuchenny, należy zwrócić uwagę na jego wydajność. To ona ma zasadniczy wpływ na skuteczność urządzenia. Warto pamiętać również o tym, by okap był cichy i energooszczędny.
Okapy podszafkowe ze względu na to, że ich turbina jest schowana, nie generują dużego hałasu. Jego poziom można zresztą obniżyć jeszcze bardziej, decydując się na okap bez silnika, a właściwie okap z turbiną zewnętrzną, montowaną w innym pomieszczeniu, np. na strychu. Dzięki temu okap zachowuje swoje funkcje i jest maksymalnie cichy.
Okapy kuchenne coraz częściej są oferowane z pilotem, choć w przypadku okapów podszafkowych standardem wciąż jest sterowanie ręczne przy pomocy przycisków. Warto też zwrócić na inne kwestie i udogodnienia, zakres regulacji pracy silnika, itp.
Jak wybrać dobry okap kuchenny do zabudowy? Pomocą w tym może być ranking okapów kuchennych, prezentujący najlepsze modele i pozwalający je porównać ze sobą. Przede wszystkim jednak okap powinien spełniać wymagania jakościowe, estetyczne i cenowe klienta. Wierzymy, że okapy szafkowe Nortberg w pełni odpowiadają na potrzeby i oczekiwania klientów.
Przesyłając do nas zdjęcie swojego okapu Nortberg możesz otrzymać przedłużenie gwarancji nawet o 6 miesięcy!
Dlaczego Nortberg?
NORTBERG Sp. z o. o.
ul. Oskara Kolberga 4A
25-620 Kielce
Odwiedź nas na:
pn-pt od 9:00 do 17:00
sob od 9:00 do 14:00