Wróć Wróć

Poradnik

Poradnik
Zobacz wszystkie

Instrukcje

Instrukcje
Zobacz wszystkie

FAQ - najczęściej zadawane pytania

FAQ - najczęściej zadawane pytania
Zobacz wszystkie

Zakup odpowiedniego okapu kuchennego stanowi jedną z ważniejszych decyzji przy aranżacji wnętrza. Dzięki dobrze dobranemu okapowi, w kuchni jest świeżo, czysto i zdrowo. Przy wyborze odpowiedniego modelu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne i funkcjonalne, ale także tryb pracy. Okapy kuchenne mogą pracować jako wyciągi lub pochłaniacze.

Kiedy okap pracuje jako wyciąg?

Gdy okap podłączony jest do rury wentylacyjnej lub kanału kominowego, a wszelkie zanieczyszczenia, opary i zapachy odprowadzane są na zewnątrz budynku, wówczas okap pracuje w trybie wyciągu.

Jakie są zalety pracy wyciągu?

Zastosowanie okapu w trybie wyciągu jest najbardziej efektywne. W związku z odprowadzaniem oparów na zewnątrz, nie stosuje się filtrów węglowych. Dodatkowe atuty to: doskonała wymiana powietrza, skuteczne odprowadzanie wilgoci oraz niepożądanych zapachów i drobinek tłuszczu. Wyciąg pozwala także na zastosowanie turbiny zewnętrznej, dzięki której eliminujemy źródło dodatkowego hałasu w kuchni.

Kiedy nie można zamontować okapu w trybie wyciągu?

By okap pracował w trybie wyciągu konieczne jest podłączenie go do rury wentylacyjnej lub kanału kominowego. Dlatego w domach wielorodzinnych, w których występują kominy wentylacji zbiorczej, nie można montować okapów wyciągów, gdyż zakłócałyby cyrkulację powietrza w całym budynku. Nie wolno także podłączać okapu pracującego w trybie wyciągu do kanału odprowadzającego spaliny z pieca lub kotła grzewczego.

Jakie są zalety okapu pracującego w trybie pochłaniacza?

Każdy okap pracujący w trybie wyciągu może pracować jako pochłaniacz, czyli w trybie zamkniętym. Okap pracujący w obiegu zamkniętym posiada dodatkowe filtry węglowe, dzięki którym powietrze jest filtrowane i pozostaje świeże i czyste. W przypadku pracy okapu jako pochłaniacza nie jest konieczne podłączanie go do rury wentylacyjnej lub kanału kominowego, dlatego może być montowany w domach wielorodzinnych.

Okap kuchenny, jak wiadomo, to niezbędny element każdej kuchni. Abyśmy byli jednak stuprocentowo zadowoleni z jego pracy, musimy do naszej kuchni dobrać okap o odpowiedniej wydajności. Czym jest zatem wydajność okapu? Wydajność okapu kuchennego to nic innego jak ilość powietrza, którą okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Optymalna wydajność pozwala na przynajmniej sześciokrotną wymianę powietrza w całym pomieszczeniu. Wydajność okapów podawana jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). W oferowanych przez nas okapach wydajność waha się od  560 do 850 m3/h.

W danych technicznych okapów zawsze podajemy maksymalną wydajność oferowanego sprzętu. Należy zaznaczyć, że okap o zbyt małej wydajności nie sprawdzi się w dużej kuchni, a co za tym idzie, będzie nieprzydatny. Nie można jednak przesadzać w drugą stronę – okap o zbyt dużej wydajności w stosunku do pomieszczenia okaże się zwyczajnie nieopłacalny. Na wydajność okapu kuchennego mają także wpływ takie czynniki jak długość kanału wentylacyjnego, do którego urządzenie jest podłączone, ilość załamań kanału, prawidłowy montaż oraz stopień zabrudzenia filtra odtłuszczającego czy średnica kanału odprowadzającego opary do komina wentylacyjnego (kanały poniżej 150mm średnicy obniżają wydajność okapu i podnoszą poziom hałasu przepływającego powietrza).

Kolejnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze okapu jest jego głośność. Niestety, okapy to urządzenia, które nie pracują najciszej, ale pamiętajmy także, że nie pracują ciągle – włączamy je przecież jedynie wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Pracujący okap nie powinien przekraczać bariery 70 decybeli; nie powinien także przeszkadzać w rozmowach i wykonywaniu czynności takich jak np. słuchanie radia czy oglądanie telewizji. Zanim dokonamy zakupu warto zapytać producenta, czy wartość decybeli podana w opisie okapu odnosi się do pracy na jego największych czy najmniejszych obrotach.

Elementem, który jest przyczyną hałasu podczas pracy okapu jest oczywiście silnik. Aby zredukować nieco jego szum, można zastosować do wnętrza okapu różnego rodzaju pianki wyciszające. Na dźwięk wydawany przez pracujący okap wpływa też rodzaj stosowanych filtrów – aby nieco go zniwelować, należy zastosować metalowe filtry, które w tym wypadku sprawdzą się najlepiej. Jeszcze innym pomysłem na obniżenie hałasu wytwarzanego przez filtry tłuszczowe jest zastosowanie taśmy, gdzie brzegi filtra dokładnie przylegają do okapu zapobiegając drganiom. Innym powodem hałasu okapu może być również jego nieprawidłowy montaż, na co należy zwrócić szczególną uwagę od samego początku.

Nowoczesny okap kuchenny powinien być i piękny i funkcjonalny. Idealnie dopasowany do stylu kuchni będzie tworzyć z meblami harmonijną całość. Design, kolorystyka i forma okapu to atrybuty, które każdy może z łatwością ocenić „na pierwszy rzut oka”. To, czemu warto się dokładniej przyjrzeć to funkcjonalność okapu kuchennego. Szczególną uwagę należy zwrócić na filtry, które są podstawą działania każdego okapu kuchennego. Filtry do okapów dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: filtry tłuszczowe oraz filtry węglowe.


Co to są filtry tłuszczowe?

Filtry tłuszczowe, najczęściej wykonane z aluminium, występują zarówno w okapach pracujących jako wyciągi, jak i pochłaniacze. Ich głównym zadaniem jest wyłapywanie cząsteczek tłuszczu tak, by nawet najmniejsze drobinki nie osiadały na meblach, roletach i płytkach. Filtry aluminiowe montuje się do okapu za pomocą metalowych zaczepów – niezwykle ważne jest to, by brzegi filtra dokładnie przylegały do okapu – dzięki temu praca okapu jest cicha. Wszystkie okapy marki Nortberg posiadają filtry aluminiowe, które można myć w zmywarkach.

Co to są filtry węglowe?

Filtry węglowe montowane są wyłącznie w pochłaniaczach, a ich rola polega na zmniejszeniu intensywności niepożądanych zapachów. Dzięki filtrom węglowym powietrze, które wraca do kuchni jest czyste i świeże. Każdy filtr węglowy posiada określony czas eksploatacji. Po jego upływie konieczny jest zakup nowego filtra węglowego (filtrów węglowych ze względu na właściwości chemiczne nie wolno czyścić). Decydując się na zakup okapu pracującego w trybie pochłaniacza, należy dokupić rekomendowane przez producenta filtry węglowe.

Aby okap kuchenny jak najlepiej spełniał swoje funkcje, musi być wykonany z odpowiedniego tworzywa, które będzie odporne na wysoką temperaturę, która wytwarza się podczas gotowania czy smażenia. Okapy mogą być zbudowane z następujących materiałów:

Stal nierdzewna inox
na stal nierdzewną inox (zwaną też chromiklową) składają się chrom i nikiel. Nikiel sprawia nie tylko sprawia, że powierzchnia okapu jest lśniąca, ale także wzmacnia jej wytrzymałość. Grubość blachy chromiklowej, z której buduje się okapy kuchenne wacha się od 0,5 do 0,8 mm. Im większa jest jej grubość, tym bardziej masywny i trwały jest okap.

Stal lakierowana
stal lakierowana jest pokryta wybranym kolorem za pomocą metody proszkowej.

Szkło hartowane
podobnie jak w wypadku stali inox - im większa jest grubość szkła, z którego wykonane jest urządzenie, tym lepsza jest jego jakość. Szkło jest jednym z najpopularniejszych tworzyw do wykonywania okapów kuchennych. Część okapów wykonanych ze szkła hartowanego posiada modułową budowę, która ułatwia rozłożenie urządzenia na mniejsze części, co zdecydowanie jest bardzo przydatne podczas czyszczenia urządzenia.

Drewno
jest najrzadziej stosowanym surowcem dobudowy okapów kuchennych. Najczęściej robione są z niego okapy w stylu retro. Zazwyczaj jest to drewno bukowe, dębowe, jesionowe, olchowe. Powierzchnia okapu wykonanego z drewna może być surowa, lakierowana lub przeznaczona do samodzielnego pokrycia dowolnym kolorem.

Dobór odpowiedniego rodzaju okapu do naszej kuchni to bardzo istotna sprawa. Nie każdy okap będzie bowiem pasował do każdej kuchni. Wybór najbardziej najodpowiedniejszego będzie dyktowany nie tylko względami estetycznymi ale także indywidualnymi potrzebami każdego kupującego. Obecnie na rynku istnieje wiele typów okapów. Wszystkie jednak można przyporządkować do jednej z dwóch grup: okapów wolnostojących (w większości przypadków są to okapy przyścienne) lub okapów do zabudowy.

Do okapów wolnostojących można zaliczyć:

Okapy kominowe
większe niż okapy podszafkowe, a co za tym idzie, zajmują więcej miejsca. Są jednak zdecydowanie bardziej wydajne i w większości posiadają bardzo ciekawy design. Takie okapy mają na wyposażeniu specjalny komin maskujący/dekoracyjny nad elementem zasysającym, w którym znajduje się kanał wentylacyjny.

Okapy wyspowe
są bardzo podobne do kominowych, jednak podstawowa różnica polega na tym, iż nie są montowane do ściany a do sufitu. Jak wskazuje nazwa okap wyspowy jest umiejscowiony tuż nad „wyspą” grzewczą w kuchni. Ten typ okapu jest bardzo wydajny i bogaty w walory wizualne, ale zdecydowanie znacznie droższy niż wszystkie wymienione wyżej.

Okapy teleskopowe
W grupie drugiej, czyli grupie okapów do zabudowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na okapy teleskopowe, nazywane także szufladowymi.

Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą, aby okap w ich kuchni był niewidoczny. Cechują je bardzo małe rozmiary, co jednak łączy się z niską wydajnością.

Obsługa okapu na pierwszy rzut oka nie wydaję się być trudną procedurą. Zwykle ogranicza się do naciśnięcia przycisku włącz-wyłącz. Od pewnego czasu jednak pojawiają się na rynku i takie okapy, które nie tylko pokazują na cyfrowym wyświetlaczu datę czy godzinę, ale także dają się odpowiednio zaprogramować (np. same podpowiadają kiedy należy wymienić filtr). Oto najczęściej spotykane typy sterowania okapami kuchennymi:

Sterowanie dotykowe (sensor touch)
okapy posiadające funkcje sterowania przy pomocy dotyku placami mają wbudowany z przodu wyświetlacz LED. Powierzchnia wyświetlacza jest bogata w walory wizualne i łatwa do czyszczenia.

Sterowanie przyciskowe (soft touch)
w tym wypadku stopień intensywności pracy czy oświetlenia jest ustawiany za pomocą miękkich przycisków. W przypadku tego typu sterowania okapy wyposażone są przeważnie w wyświetlacz typu LCD.

Sterowanie przyciskowe mechaniczne
polega na ustawianiu odpowiednich parametrów okapu (oświetlenia, mocy, włączania i wyłączania) przy pomocy przycisków umieszczonych na okapie.

Sterowanie zdalne
parametry okapu ustawiane są z pewnej odległości przy pomocy specjalnego pilota. Często występuje jako dodatkowa opcja w okapach, które posiadają już sterowanie manualne.

Sterowanie kołyskowe mechaniczne
polega na ustawieniu odpowiednich parametrów okapu (oświetlenia, mocy, włączania i wyłączania) przy pomocy półokrągłych, kołyskowych przełączników.

Szerokość okapu wraz z jego wydajnością to dwa kluczowe elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, kupując okap. By odpowiednio dobrać szerokość okapu do naszej kuchni, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki:

  1. wymiary płyty grzewczej
  2. odległość od płyty grzewczej

By zagwarantować najbardziej skuteczne pochłanianie oparów, zaleca się wybór okapu, który byłby nieco szerszy od płyty grzewczej. Wówczas mamy pewność, że wszystkie opary, cząsteczki tłuszczów oraz zapachy zostaną efektywnie pochłonięte przez okap. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem zakup okapu o 10-15 cm szerszego od płyty grzewczej. Zdecydowanie nie poleca się montowania okapów, których szerokość byłaby mniejsza aniżeli płyta grzewcza. Najbardziej popularne szerokości okapów dostępne na rynku to: 40, 50, 60, 70, 80 i 90 cm.

Najmniejsza odległość pomiędzy okapem a płytą grzewczą powinna wynosić minimum 60 cm, a gdy mamy do czynienia z kuchenką gazową, to należy zapewnić odległość co najmniej 75 cm.

Jak dobrać szerokość okapu okrągłego?

Okrągłe okapy wiszące na linkach to zdecydowanie jeden z hitów na rynku home&decor. Gdy decydujemy się na ten typ okapu, należy kierować się przede wszystkim jego wydajnością. Okrągły okap większy niż płyta grzewcza lub nawet takich samych rozmiarów nie będzie się dobrze prezentował. Okap okrągły powinien mieć zdecydowanie mniejszą szerokość aniżeli płyta grzewcza. W zamian powinien wyróżniać się bardzo wysoką wydajnością, co zagwarantuje nam idealne pochłanianie nawet przy mniejszej szerokości okapu.

 

 

 

Niezależnie od wielkości, stylu i położenia każda kuchnia zdecydowanie potrzebuje okapu. By „serce domu” było czyste i zdrowe, konieczna jest dobra wentylacja pomieszczenia. Nowoczesne okapy kuchenne to dziś designerskie dodatki do aranżacji, ale i niezbędne elementy każdej kuchni, dzięki którym jesteśmy zdrowsi.

Co daje nam okap w kuchni?

  • pochłania opary

Jest to podstawowe zadanie każdego okapu. Opary, które powstają w czasie przygotowywania posiłków nie osiadają na meblach, firankach i ubraniach. Nawet najszerzej otwarte okna kuchenne nie uratują nas przed mocnym zapachem głównie smażonych potraw.

  • wyłapuje” cząstki tłuszczu

Nasza kuchnia, nawet po smażeniu ulubionych potraw, pozostaje czysta. Dodatkowo, nie musimy poświęcać czasu na czyszczenie przestrzeni okołokuchenkowych.

  • pochłania wilgoć i zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii

Wysoka temperatura towarzysząca gotowaniu w połączeniu z wilgocią stanowi idealne środowisko do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. To one przyczyniać się mogą do występowania infekcji, zaostrzenia astmy i alergii. Okap kuchenny, pochłaniając wilgoć, eliminuje jeden z głównych czynników rozwoju grzybów i pleśni w naszej kuchni. Jest więc czysto i zdrowo.

Kuchnia bez okapu narażona jest na:

  • uszkodzenie mebli

Odpadająca okleina, wypłowiały kolor i mocne przesiąknięcie kuchennymi aromatami to główne problemy powstałe na skutek braku pochłaniania pary powstałej w czasie gotowania.

  • zabrudzenia

Tłuste powierzchnie wokół kuchenki oraz zabrudzone meble to wynik osiadania na nich cząsteczek tłuszczy.

  • grzyb i pleśń na ścianach

Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które nie tylko niszczą pomieszczenie, ale także mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Nowoczesne okapy kuchenne stanowią duet doskonałej funkcjonalności i oryginalnego designu. Praktyczne aspekty posiadania okapu łączą się z walorami estetycznymi. Dziś okapy kuchenne zadziwiają niezwykłą formą, modną kolorystyką oraz zastosowaniem wielu innowacyjnych rozwiązań. Okap może być pierwszoplanowym bohaterem każdej kuchni, niezależnie od stylu, w jakim wnętrze jest utrzymane.

  • kuchnia w stylu glamour

Gdy na salony triumfalnie wraca złoto, a popularność kuchni glamour szybko rośnie, w ofercie pojawiają się pełne elegancji okapy tuby w klasycznej czerni i bieli oraz ponadczasowym złocie. Dla pałacowych, pełnych splendoru wnętrz powstały okapy z kryształkami Swarovskiego – cudownie odbijające światło.

  • kuchnia w stylu industrialnym

 Dla zwolenników surowego i chłodnego stylu industrialnego stworzono oszczędne w formie okapy w kolorze miedzi, jak też proste i subtelne okapy podszafkowe o klasycznym, ale eleganckim kształcie.

  • kuchnia w stylu rustykalnym

Dla tych, którzy kochają sielskie klimaty wsi, powstały okapy z drewnianym wykończeniem. Oszczędna, tradycyjna forma okapu w delikatnym słomkowym kolorze zwieńczona dębową listwą, harmonijnie współgra z meblami tworząc spójny, ciepły klimat.

  • kuchnia w stylu skandynawskim

Jasne tony bieli, brązu i beżu to kolory przewodnie stylu skandynawskiego. Wyróżnia go także zamiłowanie do prostych form i naturalnych materiałów. Kuchnia skandynawska urzeka nieskazitelną bielą w otoczeniu surowych drewnianych mebli. W tym stylu doskonale odnajdą się białe okapy tuby, jak też oszczędne okapy kominowe – również w bieli.

  • kuchnia w stylu nowoczesnym

Nowoczesny styl kocha eksperymenty. Mocne, wyraziste barwy zestawione z ponadczasową bielą i czernią; oszczędne meble z ekstrawaganckimi dodatkami; geometryczne bryły i sztuka nowoczesna. W kuchni króluje prostota i minimalizm, ale nie brakuje designerskich perełek. W takim wnętrzu perfekcyjnie prezentują się okapy ceramiczne o niebanalnych kształtach.

  • kuchnia w stylu retro

Klimat dawnych lat to kwintesencja kuchni w stylu retro. Drewniane meble, najlepiej z wyraźnymi śladami użytkowania, babcine serwety i zastawa sprzed kilkudziesięciu lat. Starannie dobrane dodatki, które łączą się z nowoczesnymi sprzętami. Do kuchni retro idealnie pasować będą klasyczne okapy teleskopowe.

Okap, odpowiednio dobrany do stylu kuchni, jest doskonałym elementem dekoracyjnym. Bo piękny okap to fantastyczna kuchnia!

 

 

 

 

 

 

 

Nowoczesne okapy kuchenne stanowią duet doskonałej funkcjonalności i oryginalnego designu. Praktyczne aspekty posiadania okapu łączą się z walorami estetycznymi. Dziś okapy kuchenne zadziwiają niezwykłą formą, modną kolorystyką oraz zastosowaniem wielu innowacyjnych rozwiązań. Okap może być pierwszoplanowym bohaterem każdej kuchni, niezależnie od stylu, w jakim wnętrze jest utrzymane.

  • kuchnia w stylu glamour

Gdy na salony triumfalnie wraca złoto, a popularność kuchni glamour szybko rośnie, w ofercie pojawiają się pełne elegancji okapy tuby w klasycznej czerni i bieli oraz ponadczasowym złocie. Dla pałacowych, pełnych splendoru wnętrz powstały okapy z kryształkami Swarovskiego – cudownie odbijające światło.

  • kuchnia w stylu industrialnym

 Dla zwolenników surowego i chłodnego stylu industrialnego stworzono oszczędne w formie okapy w kolorze miedzi, jak też proste i subtelne okapy podszafkowe o klasycznym, ale eleganckim kształcie.

  • kuchnia w stylu rustykalnym

Dla tych, którzy kochają sielskie klimaty wsi, powstały okapy z drewnianym wykończeniem. Oszczędna, tradycyjna forma okapu w delikatnym słomkowym kolorze zwieńczona dębową listwą, harmonijnie współgra z meblami tworząc spójny, ciepły klimat.

  • kuchnia w stylu skandynawskim

Jasne tony bieli, brązu i beżu to kolory przewodnie stylu skandynawskiego. Wyróżnia go także zamiłowanie do prostych form i naturalnych materiałów. Kuchnia skandynawska urzeka nieskazitelną bielą w otoczeniu surowych drewnianych mebli. W tym stylu doskonale odnajdą się białe okapy tuby, jak też oszczędne okapy kominowe – również w bieli.

  • kuchnia w stylu nowoczesnym

Nowoczesny styl kocha eksperymenty. Mocne, wyraziste barwy zestawione z ponadczasową bielą i czernią; oszczędne meble z ekstrawaganckimi dodatkami; geometryczne bryły i sztuka nowoczesna. W kuchni króluje prostota i minimalizm, ale nie brakuje designerskich perełek. W takim wnętrzu perfekcyjnie prezentują się okapy ceramiczne o niebanalnych kształtach.

  • kuchnia w stylu retro

Klimat dawnych lat to kwintesencja kuchni w stylu retro. Drewniane meble, najlepiej z wyraźnymi śladami użytkowania, babcine serwety i zastawa sprzed kilkudziesięciu lat. Starannie dobrane dodatki, które łączą się z nowoczesnymi sprzętami. Do kuchni retro idealnie pasować będą klasyczne okapy teleskopowe.

Okap, odpowiednio dobrany do stylu kuchni, jest doskonałym elementem dekoracyjnym. Bo piękny okap to fantastyczna kuchnia!

 

 

 

 

 

 

 

Wydajność to najważniejsze kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze okapu kuchennego. Wydajność okapu to ilość powietrza jaką okap filtruje w przeciągu godziny. Optymalna wydajność zakłada aż sześciokrotną wymianę powietrza w całym pomieszczeniu w ciągu 60 minut.

Gdzie znajdę informację o wydajności okapu?

W danych technicznych okapów zawsze znajduje się informacja o wydajności. Wartość, podawana w m3/h, oznacza maksymalną wydajność oferowanego sprzętu. W naszej ofercie znajdują się okapy o wydajności 500m3/h oraz 850 m3/h.

Jak dobrać odpowiednią wydajność okapu do mojej kuchni?

Należy zacząć od obliczenia kubatury kuchni. Na szczęście jest to prosta matematyka, z którą nawet humanista świetnie sobie poradzi. A więc powierzchnię podłogi należy pomnożyć przez wysokość pomieszczenia. Otrzymany wynik mnożymy przez 6. I tak otrzymujemy potrzebną wydajność okapu dla naszej kuchni.

Przykład:
Kuchnia o powierzchni 20m2; wysokość ścian: 2,5 m
 
Krok 1. Obliczamy kubaturę kuchni:
20 x 2,5 = 50 m3
 
Krok 2. Liczymy potrzebną wydajność okapu:
50 x 6 = 300m3/h

 

I tak otrzymujemy wydajność okapu na minimalnym biegu. Gdy chcemy obliczyć wydajność na średnim lub maksymalnym biegu, należy kubaturę pomieszczenia pomnożyć odpowiednio przez 9 i 12.

Jakie czynniki mają wpływ na wydajność okapu?

Długość kanału wentylacyjnego, do którego urządzenie jest podłączone, ilość załamań kanału, prawidłowy montaż oraz stopień zabrudzenia filtra odtłuszczającego czy średnica kanału odprowadzającego opary do komina wentylacyjnego (kanały poniżej 150mm średnicy obniżają wydajność okapu i podnoszą poziom hałasu przepływającego powietrza) także mają wpływ na wydajność okapu.

 

Głośność, obok wydajności, należy do najważniejszych parametrów na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze okapu. Chociaż modele, które słyszalne były w całym mieszkaniu, odeszły już do lamusa, to okapy nie należą do najcichszych domowych urządzeń. Warto jednak mieć na uwadze, że okap nie pracuje ciągle, a włączamy go jedynie w razie potrzeby. W czasie pracy, głośność okapu nie powinna przekraczać 70 decybeli, wówczas nie przeszkadza w spokojnym gotowaniu przy dźwiękach ulubionej muzyki.

Skąd ten hałas?

Za hałas w czasie pracy okapu odpowiedzialny jest silnik. By nieco zredukować głośność we wnętrzu okapu stosuje się różnego rodzaju pianki wyciszające. Na cichą pracę okapu wpływa także zastosowanie metalowych filtrów lub specjalnych taśm, które dokładnie przylegają do filtrów, zapobiegając w ten sposób drganiom. Jeżeli okap pracuje na tyle głośno, że utrudnia rozmowę, zagłusza radio czy telewizję, wina może leżeć w jego nieprawidłowym montażu.

Głośność okapu w otwartej kuchni

Szczególną uwagę na głośność okapu należy zwrócić wybierając model do kuchni otwartej na salon. Ważne, by praca okapu była tutaj jak najcichsza i jednostajna. W ten sposób pracujący okap nie będzie uciążliwy dla osób przebywających w strefie wypoczynkowej. Najlepszym wyborem będą modele, których głośność na drugim biegu nie przekracza 50 decybeli.

Nowoczesny okap oprócz oryginalnego designu powinien wyróżniać się także doskonałą funkcjonalnością. Wśród parametrów technicznych ważna jest jego głośność i wydajność. Warto także zadbać o to, by oświetlenie okapu było trwałe i energooszczędne. Wszystkie modele okapów marki Nortberg zawierają najnowocześniejsze oświetlenie LED.

Jakie są zalety oświetlenia LED?

Najważniejsze atuty lamp diodowych to ich wysoka trwałość; mniejsze nagrzewanie, możliwość doboru dowolnej temperatury barwowej oraz brak wrażliwości na częste cykle włącz/wyłącz. Ich cena eksploatacyjna wbrew powszechnej opinii jest niska. Inwestycja w LEDy zwraca się po około roku. Okap z oświetleniem LED jest energooszczędny i przyjazny dla środowiska naturalnego.

Co to jest oświetlenie LED SMD?

W bogatej ofercie marki Nortberg dostępne są także okapy z najnowocześniejszą linią oświetlenia LED SMD. Diody SMD wyróżniają się piękną, czystą barwą oraz zdecydowanie większą odpornością na czynniki zewnętrzne w porównaniu z diodami starszej generacji. Dzięki wolnemu wypalaniu się luminoforu, diody SMD są bardzo wydajne.

Duet oryginalnej formy i doskonałej funkcjonalności tworzy harmonijną całość. I takie są okapy marki Nortberg.

 

 

 

Oprócz nowoczesnego designu, producenci nowoczesnych sprzętów AGD dbają o ich doskonałą funkcjonalność. Okapy kuchenne marki Nortberg wyróżniają się oryginalną formą, ale także są bardzo praktyczne i łatwe w obsłudze. Rodzaj sterowania okapem możemy dobrać do naszych potrzeb oraz stylu, w jakim urządzona jest kuchnia. Bez względu na to, czy wybierzemy okap ze sterowaniem mechanicznym, dotykowym czy zdalnym, zawsze powinien on być intuicyjny i możliwie prosty. W okapach Nortberg do wyboru mamy sterowanie dotykowe, elektroniczne przyciskami Soft Touch, zdalne (pilot) oraz przyciskowe mechaniczne.

Sterowanie przyciskowe mechaniczne

Proste, klasyczne przyciski umieszone zwykle na frontowej ścianie okapu pozwalają na jego włączenie, regulacje mocy oraz włączenie oświetlenia. Ten rodzaj sterowania polecany jest miłośnikom tradycyjnych rozwiązań we własnych kuchniach.

Sterowanie zdalne (pilot)

Dzięki pilotowi można obsługiwać okap z odległości. W wielu modelach marki Nortberg, pilot znajduje się w podstawowym wyposażeniu. W przypadku okapów sufitowych zdalne sterowanie jest jedynym rekomendowanym rozwiązaniem.

Sterowanie przyciskami Soft-Touch

Niewielkie, delikatne przyciski stanowią harmonijne dopełnienie całego okapu. Za ich pomocą ustawiamy intensywność z jaką okap ma pracować, włączamy oświetlenie, jak też dodatkowe funkcje, w które wyposażony jest dany model np. timer. Sterowanie Soft-Touch najczęściej posiada podświetlane przyciski, dzięki czemu obsługa okapu nawet późnym wieczorem czy w nocy, nie stanowi żadnego problemu.

Sterowanie dotykowe

Najbardziej nowoczesny rodzaj sterowania wykorzystywany w okapach, który nawiązuje do nowoczesnych technologii np. telefonów dotykowych. Na powierzchni wykonanej z wysokiej jakości szkła hartowanego  możemy dotykiem zmieniać moc okapu, włączać oświetlenie czy ustawiać takie funkcje jak timer. Dużym atutem tego rodzaju sterowania jest nie tylko łatwość utrzymania czystości, ale także niezwykła elegancja.

 

W bogatym portfolio marki Nortberg coraz więcej okapów wyposażonych jest w funkcję timer. Jest to idealny  wybór dla tych, którzy żyją w biegu, cenią swój czas oraz lubią komfort i nowoczesne rozwiązania w swoim domu.

Okap kuchenny wyposażony w timer zadba o to, by w naszej kuchni było świeżo, czysto i higienicznie w czasie, gdy nas już w niej nie będzie. Timer, czyli automatyczny system wyłączania się wentylatora, pozwala zaplanować czas, w jakim ma on pracować do automatycznego wyłączenia się. W przypadku okapów Nortberg, timer jest 9-minutowy. Jest to optymalny czas, w którym okap jest w stanie wchłonąć wszystkie opary i zapachy, nawet po bardzo intensywnym gotowaniu.

Timer w okapie kuchennym to świetna funkcja, która oszczędza nasz czas i dba o to, by w kuchni zawsze było świeżo i czysto! Wybierając okap, koniecznie zadbaj o to, by posiadał funkcję timer.

Marka Nortberg w swojej ofercie posiada wiele rodzajów okapów: wyspowe, kominowe, rustykalne, sufitowe, blatowe oraz podszafkowe. Te ostatnie, nazywane także okapami do zabudowy, są jednymi z najbardziej funkcjonalnych okapów na rynku.

Co wyróżnia okapy podszafkowe?

Rozmiar! Stworzone głównie z myślą o małych kuchniach, również tych w bloku, swym rozmiarem idealnie mieszczą się w szafce, dzięki czemu nie zabierają cennej powierzchni kuchni. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, Nortberg przygotował okapy do zabudowy w dwóch rozmiarach: 59,5 cm oraz 89,5 cm oraz w uniwersalnej kolorystyce: bieli, czerni i kolorze inox. Równie istotne jest to, że okapy podszafkowe mogą pracować zarówno w formie wyciągu jak i pochłaniacza. Do tego należy dodać najwyższej jakości materiały, a więc wysokiej klasy stal nierdzewną i szkło hartowane oraz doskonałe parametry techniczne. Okapy podszafkowe są ciche, wydajne i energooszczędne.

Kiedy wybrać okap podszafkowy?

Jeśli masz małą kuchnię, to okap podszafkowy będzie idealnym rozwiązaniem. Pozwoli zaoszczędzić ci przestrzeń, którą będzie można wykorzystać na inne potrzebne sprzęty i akcesoria.

Okapy podszafkowe marki Nortberg to ponadczasowy wybór na długie lata!

Marka Nortberg w swojej ofercie posiada wiele rodzajów okapów: wyspowe, kominowe, rustykalne, sufitowe, blatowe oraz podszafkowe. Te ostatnie, nazywane także okapami do zabudowy, są jednymi z najbardziej funkcjonalnych okapów na rynku.

Co wyróżnia okapy podszafkowe?

Rozmiar! Stworzone głównie z myślą o małych kuchniach, również tych w bloku, swym rozmiarem idealnie mieszczą się w szafce, dzięki czemu nie zabierają cennej powierzchni kuchni. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, Nortberg przygotował okapy do zabudowy w dwóch rozmiarach: 59,5 cm oraz 89,5 cm oraz w uniwersalnej kolorystyce: bieli, czerni i kolorze inox. Równie istotne jest to, że okapy podszafkowe mogą pracować zarówno w formie wyciągu jak i pochłaniacza. Do tego należy dodać najwyższej jakości materiały, a więc wysokiej klasy stal nierdzewną i szkło hartowane oraz doskonałe parametry techniczne. Okapy podszafkowe są ciche, wydajne i energooszczędne.

Kiedy wybrać okap podszafkowy?

Jeśli masz małą kuchnię, to okap podszafkowy będzie idealnym rozwiązaniem. Pozwoli zaoszczędzić ci przestrzeń, którą będzie można wykorzystać na inne potrzebne sprzęty i akcesoria.

Okapy podszafkowe marki Nortberg to ponadczasowy wybór na długie lata!

Oczywiście do rustykalnej, ale czy tylko? Jeśli w twojej kuchni dominuje drewno oraz tradycyjne dodatki w postaci wiklinowych koszy, ręcznie robionej ceramiki, klasycznych akcesoriów kuchennych oraz misternie haftowanych obrusów to okap rustykalny będzie świetnym wyborem! W kuchniach nawiązujących do prostoty i stylu wiejskiego domu nie może zabraknąć klasycznego okapu z elementami drewna. Ale modele rustykalne sprawdzą się także w kuchniach vintage oraz boho. Tradycyjna forma okapu stworzy harmonijną całość z meblami z dawnych lat. Będzie sielsko, ciepło i przytulnie.

Co wyróżnia okapy rustykalne?

Oprócz tradycyjnego kształtu, wszystkie modele okapów w tym stylu posiadają niebarwioną bukową listwę, która można pomalować tak, by idealnie harmonizowała z drewnianymi meblami. Warto pamiętać, że okapy rustykalne mimo tego, że zaprojektowane zostały do wnętrz retro wyróżniają się doskonałą funkcjonalnością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w postaci: energooszczędnego oświetlenia LED, wysokiej jakości turbiny oraz wygodnego sterowania za pomocą przycisków.  W portfolio marki Nortberg okapy rustykalne Petro oraz Rustic łączą w sobie tradycyjną prostotę oraz nowoczesne technologie.

Oczywiście do rustykalnej, ale czy tylko? Jeśli w twojej kuchni dominuje drewno oraz tradycyjne dodatki w postaci wiklinowych koszy, ręcznie robionej ceramiki, klasycznych akcesoriów kuchennych oraz misternie haftowanych obrusów to okap rustykalny będzie świetnym wyborem! W kuchniach nawiązujących do prostoty i stylu wiejskiego domu nie może zabraknąć klasycznego okapu z elementami drewna. Ale modele rustykalne sprawdzą się także w kuchniach vintage oraz boho. Tradycyjna forma okapu stworzy harmonijną całość z meblami z dawnych lat. Będzie sielsko, ciepło i przytulnie.

Co wyróżnia okapy rustykalne?

Oprócz tradycyjnego kształtu, wszystkie modele okapów w tym stylu posiadają niebarwioną bukową listwę, która można pomalować tak, by idealnie harmonizowała z drewnianymi meblami. Warto pamiętać, że okapy rustykalne mimo tego, że zaprojektowane zostały do wnętrz retro wyróżniają się doskonałą funkcjonalnością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w postaci: energooszczędnego oświetlenia LED, wysokiej jakości turbiny oraz wygodnego sterowania za pomocą przycisków.  W portfolio marki Nortberg okapy rustykalne Petro oraz Rustic łączą w sobie tradycyjną prostotę oraz nowoczesne technologie.

Nortberg  w swoim bogatym portfolio produktów posiada także okapy sufitowe: jedne z najbardziej nowoczesnych okapów dostępnych obecnie na rynku. Minimalistyczna forma, bezpretensjonalna elegancja oraz świetna funkcjonalność to najważniejsze ich cechy. Pochłaniacze sufitowe świetnie sprawdzą się zarówno w sufitach podwieszanych, jak i sufitach właściwych.

Co wyróżnia okapy sufitowe?

♦ Nowoczesny design

Okapy sufitowe wyróżnia wzornictwo. Elegancka, prosta forma idealnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach kuchennych – zwłaszcza w dużych kuchniach otwartych na salon. Pochłaniacz sufitowy kształtem nawiązujący do klasycznego prostokąta, idealnie wtapia się w przestrzeń – jest dyskretny i ponadczasowy. Uniwersalna kolorystyka: biel i czerń, a także kolor inox, podkreślają subtelny charakter okapu montowanego do sufitu.

♦ Łatwość użytkowania

Okap sterowany jest za pomocą pilota zdalnego sterowania. Niektóre modele można także obsługiwać za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej.

♦ Innowacyjność

Okapy sufitowe posiadają opcję turbiny wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki rozdzieleniu silnika od urządzenia i możliwości montażu turbiny zewnętrznej  np. na strychu czy na dachu, maksymalnie redukujemy hałas w czasie pracy okapu.

♦ Wydajność

Okapy montowane do sufitu z racji tego, że znajdują się w nieco większej odległości od kuchenki aniżeli tradycyjne modele, wyposażone są w turbiny o mocy 900m³, co pozwala na perfekcyjne pochłanianie każdej ilości oparów.

♦ Energooszczędność

W okapach sufitowych zastosowano oświetlenie LED  o długiej żywotności. Wysoka jakość oświetlenia sprawia, że może ono być dodatkowym źródłem światła kierowanym na blat kuchenny.

♦ Łatwość montażu

Jeśli sufit jest w stanie udźwignąć ciężar pochłaniacza sufitowego, montaż nie jest trudny. Każdy wyciąg posiada w zestawie odpowiednie elementy konieczne do montażu  oraz szczegółową instrukcję obsługi.

Nortberg  w swoim bogatym portfolio produktów posiada także okapy sufitowe: jedne z najbardziej nowoczesnych okapów dostępnych obecnie na rynku. Minimalistyczna forma, bezpretensjonalna elegancja oraz świetna funkcjonalność to najważniejsze ich cechy. Pochłaniacze sufitowe świetnie sprawdzą się zarówno w sufitach podwieszanych, jak i sufitach właściwych.

Co wyróżnia okapy sufitowe?

♦ Nowoczesny design

Okapy sufitowe wyróżnia wzornictwo. Elegancka, prosta forma idealnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach kuchennych – zwłaszcza w dużych kuchniach otwartych na salon. Pochłaniacz sufitowy kształtem nawiązujący do klasycznego prostokąta, idealnie wtapia się w przestrzeń – jest dyskretny i ponadczasowy. Uniwersalna kolorystyka: biel i czerń, a także kolor inox, podkreślają subtelny charakter okapu montowanego do sufitu.

♦ Łatwość użytkowania

Okap sterowany jest za pomocą pilota zdalnego sterowania. Niektóre modele można także obsługiwać za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej.

♦ Innowacyjność

Okapy sufitowe posiadają opcję turbiny wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki rozdzieleniu silnika od urządzenia i możliwości montażu turbiny zewnętrznej  np. na strychu czy na dachu, maksymalnie redukujemy hałas w czasie pracy okapu.

♦ Wydajność

Okapy montowane do sufitu z racji tego, że znajdują się w nieco większej odległości od kuchenki aniżeli tradycyjne modele, wyposażone są w turbiny o mocy 900m³, co pozwala na perfekcyjne pochłanianie każdej ilości oparów.

♦ Energooszczędność

W okapach sufitowych zastosowano oświetlenie LED  o długiej żywotności. Wysoka jakość oświetlenia sprawia, że może ono być dodatkowym źródłem światła kierowanym na blat kuchenny.

♦ Łatwość montażu

Jeśli sufit jest w stanie udźwignąć ciężar pochłaniacza sufitowego, montaż nie jest trudny. Każdy wyciąg posiada w zestawie odpowiednie elementy konieczne do montażu  oraz szczegółową instrukcję obsługi.

Okapy kominowe, dzięki temu, że mogą pracować jako wyciąg kominowy lub jako pochłaniacz oraz występują w różnych kształtach, kolorach i wielkościach, nadają się do każdej kuchni.  Sprawdzą się w małej kuchni w bloku, jak też w przestronnej kuchni otwartej na salon. Dlatego też okapy kominowe należą do najbardziej popularnych modeli na rynku i cieszą się niesłabnącą popularnością pomimo szybko zmieniających się wnętrzarskich trendów. Nortberg w swojej bogatej ofercie przygotował szeroką gamę okapów kominowych.

Jakie są rodzaje okapów kominowych?

♦Tradycyjne okapy przyścienne – w kształcie odwróconej litery T

Najbardziej klasyczny i tradycyjny wariant okapu przyściennego, który szczególnie dobrze sprawdzi się we wnętrzach klasycznych.

♦ Okap skośny

Oryginalna forma: szersza na górze, węższa na dole nadają mu nowoczesnego charakteru. Okap skośny pozwala na „oszczędność” przestrzeni w kuchni.

♦ Okap tuba

Wnętrzarski hit! Prosty, cylindryczny kształt tuby ujmuje minimalizmem i oszczędną formą. Szczególnie polecany dla miłośników niebanalnej elegancji i nowoczesnego designu.

♦ Okap przyścienny prostokątny

Innowacyjny, nowoczesny, dedykowany miłośnikom oryginalnych rozwiązań w kuchni. Jego głównym atutem jest to, że nie zajmuje dużo miejsca, harmonijnie wtapiając się w przestrzeń urządzoną w każdym stylu.


♦ Okap rustykalny

Zaprojektowany specjalnie do wnętrz vintage, boho oraz retro, w których szczególną uwagę należy poświęcić starannemu doborowi akcesoriów i dodatków. Okapy kominowe rustykalne formą nawiązują do wzornictwa sprzed lat. Charakteru nadaje im drewniana listwa wykończeniowa.

 

Co wyróżnia okapy kominowe?

♦ Uniwersalność

Bogaty wybór kształtów (m. in. tuba, prostokąt, odwrócona litera T), kolorów (klasyczna biel i czerń, inox, złoto, miedź), różne szerokości (50 cm, 60 cm, 90 cm, 120 cm) oraz występowanie w dwóch wariantach (pochłaniacz kominowy; wyciąg kominowy) sprawiają, ze okapy kominowe są niezwykle uniwersalne.

♦ Funkcjonalność

Panel dotykowy, pilot zdalnego sterowania, timer, energooszczędne oświetlenie LED oraz wydajna turbina to najważniejsze atuty okapów kominowych.

♦ Oryginalne wzornictwo

Każdy model okapu kominowego firmy Nortberg to nowoczesny design harmonijnie zestawiony z komfortem użytkowania.

♦ Najwyższej jakości materiały

Okapy kominowe tworzone są z wysokiej jakości szkła hartowanego bądź lakierowanej blachy, które są odporne na uszkodzenia i zabrudzenia.

Okapy kominowe, dzięki temu, że mogą pracować jako wyciąg kominowy lub jako pochłaniacz oraz występują w różnych kształtach, kolorach i wielkościach, nadają się do każdej kuchni.  Sprawdzą się w małej kuchni w bloku, jak też w przestronnej kuchni otwartej na salon. Dlatego też okapy kominowe należą do najbardziej popularnych modeli na rynku i cieszą się niesłabnącą popularnością pomimo szybko zmieniających się wnętrzarskich trendów. Nortberg w swojej bogatej ofercie przygotował szeroką gamę okapów kominowych.

Jakie są rodzaje okapów kominowych?

♦Tradycyjne okapy przyścienne – w kształcie odwróconej litery T

Najbardziej klasyczny i tradycyjny wariant okapu przyściennego, który szczególnie dobrze sprawdzi się we wnętrzach klasycznych.

♦ Okap skośny

Oryginalna forma: szersza na górze, węższa na dole nadają mu nowoczesnego charakteru. Okap skośny pozwala na „oszczędność” przestrzeni w kuchni.

♦ Okap tuba

Wnętrzarski hit! Prosty, cylindryczny kształt tuby ujmuje minimalizmem i oszczędną formą. Szczególnie polecany dla miłośników niebanalnej elegancji i nowoczesnego designu.

♦ Okap przyścienny prostokątny

Innowacyjny, nowoczesny, dedykowany miłośnikom oryginalnych rozwiązań w kuchni. Jego głównym atutem jest to, że nie zajmuje dużo miejsca, harmonijnie wtapiając się w przestrzeń urządzoną w każdym stylu.


♦ Okap rustykalny

Zaprojektowany specjalnie do wnętrz vintage, boho oraz retro, w których szczególną uwagę należy poświęcić starannemu doborowi akcesoriów i dodatków. Okapy kominowe rustykalne formą nawiązują do wzornictwa sprzed lat. Charakteru nadaje im drewniana listwa wykończeniowa.

 

Co wyróżnia okapy kominowe?

♦ Uniwersalność

Bogaty wybór kształtów (m. in. tuba, prostokąt, odwrócona litera T), kolorów (klasyczna biel i czerń, inox, złoto, miedź), różne szerokości (50 cm, 60 cm, 90 cm, 120 cm) oraz występowanie w dwóch wariantach (pochłaniacz kominowy; wyciąg kominowy) sprawiają, ze okapy kominowe są niezwykle uniwersalne.

♦ Funkcjonalność

Panel dotykowy, pilot zdalnego sterowania, timer, energooszczędne oświetlenie LED oraz wydajna turbina to najważniejsze atuty okapów kominowych.

♦ Oryginalne wzornictwo

Każdy model okapu kominowego firmy Nortberg to nowoczesny design harmonijnie zestawiony z komfortem użytkowania.

♦ Najwyższej jakości materiały

Okapy kominowe tworzone są z wysokiej jakości szkła hartowanego bądź lakierowanej blachy, które są odporne na uszkodzenia i zabrudzenia.

Okapy wyspowe to obecnie najpopularniejsze i najbardziej modne okapy na rynku. Nowoczesny design w duecie z doskonałą funkcjonalnością sprawia, że cieszą się one wciąż rosnącą popularnością.

Okapy wyspowe dedykowane nad kuchenną wyspę stworzone zostały z myślą o przestronnych kuchniach otwartych na salon.

Co wyróżnia okapy wyspowe?

  • oryginalny design

Projektanci zadbali o to, by miłośnicy każdego stylu, znaleźli okap wyspowy idealny do swojej kuchni. Stąd, w niezwykle bogatej ofercie znajdują się okapy o unikatowym wzornictwie. Do takich z pewnością należy zaliczyć minimalistyczne okapy tuby o prostej formie, okapy ceramiczne przypominające bardziej designerską lampę aniżeli urządzenie do pochłaniania oparów czy  okapy geometryczne na linkach.

  • bogata paleta kolorów

Okapy wyspowe dostępne są w uniwersalnej bieli i czerni, ale także w modnym kolorze inox, miedzi oraz złocie. Ciekawym wariantem jest także matowa czerń.

  • doskonała funkcjonalność

Okapy wyspowe, oprócz nowoczesnego wyglądu, wyróżniają się świetną funkcjonalnością. Oddzielają strefę kuchni od salonu. Dzięki nowoczesnemu oświetleniu LED zapewniają doskonałe oświetlenie kuchennego blatu. Wydajna turbina zapewnia perfekcyjne pochłanianie wszystkich oparów, zapachów oraz cząstek tłuszczu.

  • polska produkcja

Okapy marki Nortberg, także te wyspowe, tworzone są w całości w Polsce z najwyższej jakości polskich komponentów, dlatego gwarantujemy ich wysoką jakość.

Okapy wyspowe to obecnie najpopularniejsze i najbardziej modne okapy na rynku. Nowoczesny design w duecie z doskonałą funkcjonalnością sprawia, że cieszą się one wciąż rosnącą popularnością.

Okapy wyspowe dedykowane nad kuchenną wyspę stworzone zostały z myślą o przestronnych kuchniach otwartych na salon.

Co wyróżnia okapy wyspowe?

  • oryginalny design

Projektanci zadbali o to, by miłośnicy każdego stylu, znaleźli okap wyspowy idealny do swojej kuchni. Stąd, w niezwykle bogatej ofercie znajdują się okapy o unikatowym wzornictwie. Do takich z pewnością należy zaliczyć minimalistyczne okapy tuby o prostej formie, okapy ceramiczne przypominające bardziej designerską lampę aniżeli urządzenie do pochłaniania oparów czy  okapy geometryczne na linkach.

  • bogata paleta kolorów

Okapy wyspowe dostępne są w uniwersalnej bieli i czerni, ale także w modnym kolorze inox, miedzi oraz złocie. Ciekawym wariantem jest także matowa czerń.

  • doskonała funkcjonalność

Okapy wyspowe, oprócz nowoczesnego wyglądu, wyróżniają się świetną funkcjonalnością. Oddzielają strefę kuchni od salonu. Dzięki nowoczesnemu oświetleniu LED zapewniają doskonałe oświetlenie kuchennego blatu. Wydajna turbina zapewnia perfekcyjne pochłanianie wszystkich oparów, zapachów oraz cząstek tłuszczu.

  • polska produkcja

Okapy marki Nortberg, także te wyspowe, tworzone są w całości w Polsce z najwyższej jakości polskich komponentów, dlatego gwarantujemy ich wysoką jakość.

Okap blatowy to jedno z najbardziej innowacyjnych i przełomowych rozwiązań w nowoczesnych kuchniach, choć w Polsce ten rodzaj okapów nie cieszy się jeszcze dużą popularnością. Pomysł zintegrowania okapu z płytą grzewczą narodził się we Włoszech.

Jakie są główne zalety okapu blatowego?

  • nie zajmuje przestrzeni

Największym atutem okapu blatowego jest to, że jest niezwykle dyskretny. Niezależnie od wariantu,  nie wymaga wydzielenia mu „odpowiedniego miejsca” w kuchni. Świetnie sprawdzi się zarówno w małych kuchniach, ale także w tych przestronnych. W małych pozwoli „zaoszczędzić” przestrzeń, w dużych nie będzie odwracał uwagi od kuchennej zabudowy.

  • posiada najwyższej jakości materiały i komponenty

Designerski okap blatowy wymaga zastosowania odpowiednich materiałów: stal nierdzewna i najwyższej jakości, eleganckie szkło hartowane gwarantują doskonały efekt wizualny oraz długoletnie użytkowanie.

  • uniwersalne zastosowanie

Okap blatowy może być podłączony do wyjścia kominowego lub też może być używany z odpowiednimi filtrami. Doskonale sprawdzi się zarówno w wyspie kuchennej, jak i w klasycznej zabudowie kuchennej.

Jakie są rodzaje okapów blatowych?

Na rynku obecne są trzy rodzaje okapów blatowych.

  • okap blatowy zintegrowany z płytą kuchenną

Absolutnie najbardziej innowacyjne i rewolucyjne rozwiązanie dostępne na rynku. Okap znajdujący się w płycie grzewczej jest praktycznie niewidoczny, gdyż wygląda jak standardowa płyta grzewcza.

  • okap blatowy wbudowany w blat kuchenny

 Pochłaniacz, zamontowany tuż nad płytą grzewczą jest elegancki, dyskretny, a przy tym bardzo wydajny.

  • okap wysuwany z blatu

Ten typ okapu montuje się w pobliżu płyty grzewczej. W czasie gotowania, za pomocą pilota, okap się wysuwa i pochłania opary. Okap wysuwany z blatu zajmuje bardzo mało przestrzeni; jest elegancki i bardzo praktyczny.

Innowacyjne okapy blatowe znajdą Państwo w bogatej ofercie okapów marki Nortberg.

Okap blatowy to jedno z najbardziej innowacyjnych i przełomowych rozwiązań w nowoczesnych kuchniach, choć w Polsce ten rodzaj okapów nie cieszy się jeszcze dużą popularnością. Pomysł zintegrowania okapu z płytą grzewczą narodził się we Włoszech.

Jakie są główne zalety okapu blatowego?

  • nie zajmuje przestrzeni

Największym atutem okapu blatowego jest to, że jest niezwykle dyskretny. Niezależnie od wariantu,  nie wymaga wydzielenia mu „odpowiedniego miejsca” w kuchni. Świetnie sprawdzi się zarówno w małych kuchniach, ale także w tych przestronnych. W małych pozwoli „zaoszczędzić” przestrzeń, w dużych nie będzie odwracał uwagi od kuchennej zabudowy.

  • posiada najwyższej jakości materiały i komponenty

Designerski okap blatowy wymaga zastosowania odpowiednich materiałów: stal nierdzewna i najwyższej jakości, eleganckie szkło hartowane gwarantują doskonały efekt wizualny oraz długoletnie użytkowanie.

  • uniwersalne zastosowanie

Okap blatowy może być podłączony do wyjścia kominowego lub też może być używany z odpowiednimi filtrami. Doskonale sprawdzi się zarówno w wyspie kuchennej, jak i w klasycznej zabudowie kuchennej.

Jakie są rodzaje okapów blatowych?

Na rynku obecne są trzy rodzaje okapów blatowych.

  • okap blatowy zintegrowany z płytą kuchenną

Absolutnie najbardziej innowacyjne i rewolucyjne rozwiązanie dostępne na rynku. Okap znajdujący się w płycie grzewczej jest praktycznie niewidoczny, gdyż wygląda jak standardowa płyta grzewcza.

  • okap blatowy wbudowany w blat kuchenny

 Pochłaniacz, zamontowany tuż nad płytą grzewczą jest elegancki, dyskretny, a przy tym bardzo wydajny.

  • okap wysuwany z blatu

Ten typ okapu montuje się w pobliżu płyty grzewczej. W czasie gotowania, za pomocą pilota, okap się wysuwa i pochłania opary. Okap wysuwany z blatu zajmuje bardzo mało przestrzeni; jest elegancki i bardzo praktyczny.

Innowacyjne okapy blatowe znajdą Państwo w bogatej ofercie okapów marki Nortberg.

W bogatej ofercie produktów marki Nortberg znajduje się wiele modeli okapów z odpinaną turbiną. Zewnętrzną turbinę możemy zamontować poza okapem, a nawet poza kuchnią.

Jakie są korzyści z zewnętrznej turbiny?

  • eliminujemy źródło dodatkowego hałasu w kuchni

W związku z tym, że turbina znajduje się poza okapem, praca urządzenia jest niesłyszalna. W czasie gotowania żaden hałas nie będzie zakłócać rozmów przy stole czy ulubionej muzyki z radia.

  • zyskujemy dodatkową przestrzeń np. w szafce

Odpinana turbina jest szczególnie dedykowana do kuchni o małym metrażu. Dzięki temu, że umieszczamy ją poza szafką, zyskujemy niemal całą przestrzeń do dowolnego zagospodarowania.

  • łatwość montażu i funkcjonalność

Zewnętrzna turbina wyposażona jest w 4-metrowy przewód zasilający, co stwarza bogaty wachlarz możliwości umieszczenia jej w kuchni, bądź w innym pomieszczeniu np. na strychu lub poddaszu.

Zewnętrzna turbina to innowacyjne rozwiązanie stosowane w okapach marki Nortberg. Polski producent wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, oferuje modele okapów, które wyróżniają się nowoczesnym designem, proekologicznymi rozwiązaniami oraz doskonałą funkcjonalnością, czego dowodem jest odpinana turbina.

W nowoczesnej kuchni oprócz unikatowego wzornictwa liczy się doskonała funkcjonalność. Zabudowa kuchenna oraz wszystkie akcesoria AGD powinny być jednocześnie eleganckie, praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Coraz więcej Klientów zwraca uwagę na szybkość i łatwość czyszczenia wszystkich urządzeń w kuchni. Dlatego wszystkie modele okapów marki Nortberg wyróżniają się łatwością utrzymania ich w czystości.

Jak czyścić obudowę okapu kuchennego?

Wszystkie okapy Nortberg wykonane zostały z najwyższej jakości materiałów: stali nierdzewnej i szkła hartowanego. By utrzymać je w czystości wystarczy regularne przecieranie wilgotną szmatką (najlepiej mikrofibra) z odpowiednim środkiem czyszczącym dedykowanym odpowiednio do szkła (sprawdzi się tutaj klasyczny płyn do szyb) i stali nierdzewnej. Elementy drewniane zastosowane np. w okapach rustykalnych należy zabezpieczać i pielęgnować środkami dedykowanymi do drewna. Należy unikać preparatów o właściwościach żrących oraz materiałów ściernych, gdyż mogą one trwale uszkodzić okap.

Jak czyścić filtry tłuszczowe?

Filtry metalowe można czyścić pod bieżącą, gorącą wodą przy użyciu delikatnej gąbki lub też w zmywarce. Najbardziej odpowiedni będzie program mycia w temperaturze 65 lub 70°C. Nie należy dodawać żadnego detergentu, gdyż filtr aluminiowy mógłby ulec uszkodzeniu.

Dbałość o środowisko naturalne to jeden z kluczowych filarów filozofii marki Nortberg. Oprócz nowoczesnego wzornictwa i doskonałej funkcjonalności, polski producent okapów zwraca szczególną uwagę na to, by wszystkie modele wyróżniały się energooszczędną eksploatacją, a proces ich tworzenia był jak najmniej szkodliwy dla środowiska naturalnego. Obecnie standardem pozostają okapy o wysokiej klasie efektywności osiągniętej przy małej mocy.

Proekologiczna eksploatacja okapu kuchennego uwzględnia 4 aspekty:

  • Wybór oświetlenia

Najbardziej pożądanym typem oświetlenia pozostaje najnowsza generacja oświetlenia LED SMD, które wyróżnia się wydłużoną żywotnością (nawet do 15 lat) oraz wysoką energooszczędnością. Żarówki LED zużywają do 10 razy mniej energii niż tradycyjne oświetlenie.

  • Uruchamianie i wyłączanie

Niezwykle istotnym elementem pozostaje prawidłowa eksploatacja okapu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, okapy marki Nortberg posiadają 9-minutowy timer, który pozwala dokładnie zaprogramować długość pracy okapu po zakończonym gotowaniu.

  • Odpowiednia wydajność

Im krócej pracuje okap kuchenny, tym lepiej dla środowiska. By maksymalnie wykorzystać możliwości urządzenia, niezwykle ważna jest odpowiednio dobrana wydajność okapu. Starannie dopasowany do powierzchni kuchni okap, będzie w stanie w krótkim czasie pochłonąć opary, wilgoć, cząstki tłuszczu gwarantując czyste i zdrowe powietrze.

  • Utylizacja okapu

W oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. , każdy z nas ma obowiązek oddania zużytego sprzętu do odpowiedniego punktu zbiórki. Dbając o środowisko należy pamiętać, by stary okap kuchenny trafił do odpowiedniego punktu.

 

 

 

"Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi”, dlatego Nortberg jako producent okapów dba o to, by sam proces produkcji był przyjazny środowisku, podobnie jak wszystkie nasze okapy. Znajdziecie w nich energooszczędne rozwiązania i materiały. Oprócz procesu produkcji i eksploatacji, nie bez znaczenia dla środowiska pozostaje utylizacja okapu kuchennego.

Czy utylizacja okapu jest obowiązkowa?

Tak. Zgodnie z polskimi przepisami prawa, które obowiązują od lipca 2005 r. i regulują kwestie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, utylizacja wszystkich elektrośmieci jest obowiązkowa. Segregowanie elektroodpadów jest obowiązkiem nałożonym zarówno na konsumentów, jak i producentów.

Co zrobić ze zużytym okapem?

Wyrzucanie zużytych elektrośmieci do zwykłych kontenerów jest nie tylko surowo zabronione i zagrożone wysoką karą, ale także jest to działanie wysoce szkodliwe dla środowiska naturalnego. Zużyty, uszkodzony, wyeksploatowany, niedziałający lub po prostu nieprzydatny już okap można oddać do sklepu, w którym dokonaliśmy jego zakupu lub skorzystać ze stałego punktu odbioru starego sprzętu AGD i elektroniki, który jest obecny w każdym większym mieście. Cykliczne akcje odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przeprowadzają również urzędy miast, gmin, a także instytucje pozarządowe. Odbiór elektrośmieci jest bezpłatny.

 

Dlaczego Nortberg?

  • Poradnik
    Szybka
    i bezpieczna wysyłka
  • Poradnik
    Produkt bezpośrednio
    od producenta
  • Poradnik
    Gwarancja
    jakości
  • Poradnik
    Serwis gwarancyjny
    i pogwarancyjny

Strona korzysta z plików cookie