Biophilic design! Kuchnia z naturą w tle
31.01.2020, Okapy
Dosłowne tłumaczenie tak modnego obecnie trendu w aranżacji wnętrz oznacza „miłość do natury”. Autorem pojęcia jest amerykański biolog Edward Wilson, który spostrzegł proste zależności pomiędzy jakością życia a kontaktem z przyrodą. Im bliżej natury, tym zdrowiej! Oliver Heath, jeden z największych popularyzatorów biofilii, przekonuje, że wnętrza, biura oraz budynki użyteczności publicznej powinny stawiać na naturę. Kuchnia eko, nie tylko na talerzu, to jeden z wiodących trendów tego sezonu.
Filozofia od kuchni
O tym, że przyroda odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, wiedzą wszyscy, choć dopiero niedawno zdano sobie sprawę, że naturalne otoczenie jest kluczowym aspektem dla zachowania zdrowego umysłu i ciała. Intensywne badania prowadzone od lat 80. ubiegłego wieku wskazują, że projektowanie wnętrz „bliżej natury” przekłada się na lepsze samopoczucie, dłuższy sen, redukcję stresu i większą kreatywność. Biofilia, w dużym skrócie, opiera się na trzech filarach. Pierwszy to bezpośredni kontakt z naturą. Stąd we wnętrzach tak modne są obecnie „żywe ściany”, np. z chrobotka, pokoje kąpielowe z bujną roślinnością czy ogrody lub zielniki na dachach. We wnętrzach należy postawić na naturalne materiały: drewno, kamień, jutę, bawełnę, len. Barwy ziemi, a więc brązy, zielenie, żółcie, wprowadzą harmonijny, spokojny nastrój, a przy tym stanowią idealną bazę dla barwnych dodatków i nowoczesnych elementów. Faktury i wzory inspirowane światem natury dodatkowo podkreślą styl eko. Eksperci od biofilii zalecają takie tworzenie wnętrz, by oprócz pomieszczeń pełniących dedykowane im funkcje, jak np. kuchnia, znaleźć przestrzeń do wyciszenia i odpoczynku zgodnie z filozofią slow life.
Kuchnia eko
Naturę zdecydowanie najłatwiej „zaprosić” do salonu, w którym zwykle się odpoczywa, zbiera siły i poświęca ulubionym czynnościom. Ale pozostałe pomieszczenia także mogą być urządzone w stylu eko. W kuchni „bliżej natury” obok drewnianej podłogi i mebli mogą się znaleźć np. kamienne parapety. Dodatki z lnu, juty, bambusu pięknie dopełnią całość. Nowoczesna kuchnia inspirowana przyrodą stawia na naturalne światło. Duże nieosłonięte okna to podstawa. Uzupełnieniem światła słonecznego mogą być lampy z ręcznie dmuchanego szkła. Fartuch kuchenny, czyli ściana tuż nad zlewem, daje spory wachlarz możliwości aranżacyjnych: od nowoczesnych płytek 3D, przez mozaiki i spieki kwarcowe, po wodoodporne tapety. Motywy dżungli, kwitnącej łąki, lasu spowitego mgłą – producenci zadbali o to, by każdy znalazł coś dla siebie. Im bardziej zielono, tym lepiej.
Postaw na… zioła
Oprócz standardowych roślin przeznaczonych do uprawy w mieszkaniu biofilia zaleca własny zielnik lub miniogród. Świeża bazylia, kolendra, rozmaryn, tymianek, majeranek nie tylko wprowadzą do kuchni tak potrzebny zielony akcent, ale także przyjemny, kojący zapach. Zielnik może być „zamontowany” zarówno na ścianie, jak i na parapecie, choć coraz częściej zioła umieszcza się na dużych powierzchniach okapów wyspowych. Idealnym modelem, dostępnym w ofercie polskiej marki Nortberg, jest duży okap Metropolis. Na jego płaskiej powierzchni zmieści się wiele doniczek. W trakcie gotowania są dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Okapy ceramiczne do kuchni eko
Styl eko jest wymagający – starannie dobrane muszą być paleta barw, materiały i faktury, ale także dodatki. Sprzęty AGD powinny wyróżniać się świetną funkcjonalnością, ale także być przyjazne dla środowiska naturalnego. Idealną propozycją będą okapy ceramiczne marki Nortberg. Stworzone w sposób przyjazny dla natury urzekają oryginalnym designem i kunsztem detalu. Ich wielkim atutem jest ręcznie wytwarzanie przez najlepszych rękodzielników. Odejście od masowej produkcji sprawia, że każdy model jest unikatowy. W bogatym portfolio polskiego producenta szczególną uwagę warto zwrócić na okap Tulip inspirowany tak popularnymi nie tylko w Holandii tulipanami. Ceramiczny okap wyspowy na linkach ujmuje eleganckim, wyrafinowanym kształtem, który doskonale uzupełni kuchnię urządzoną w stylu eko. Delikatnie szkliwiona bryła w uniwersalnej bieli i czerni w towarzystwie zieleni i barw ziemi będzie wyglądać doskonale. Podobnie jak designerski okap Ceramic o minimalistycznym wzornictwie wprost z Bauhausu: prosta linia, symetria, oszczędność formy. Stworzony w myśl kultowej zasady „mniej znaczy więcej”, w filozofię eko i miłości do natury wpisuje się idealnie. Oba modele okapów ceramicznych pracują w klasie energetycznej A.
O filozofii biophilic design mówi się coraz więcej i częściej. Architekci i projektanci wnętrz stawiają na naturę, wierząc, że im bliżej przyrody jesteśmy, tym lepiej dla naszego ciała i ducha. Starannie dobrane materiały, paleta barw, dodatki i akcesoria, które pozwolą na kontakt ze światem przyrody pod własnym dachem, to – zdaniem wielu ekspertów – przyszłość światowego designu.