Piękno nieoczywiste. Ponadczasowy styl industrialny
29.05.2020, Okapy
Pogrążona w kryzysie gospodarczym Ameryka lat 50. to opuszczone hale, puste fabryki, niszczejące budynki i coraz większa liczba pustostanów. Naga cegła, surowe ściany, niedokończone instalacje elektryczne, widoczne rury i wszechobecny beton. Rzeczywistość, w której rządzą chłodna paleta barw, surowość formy i brak ozdobników. To ona stała się wiodącą inspiracją dla późniejszych loftów i softloftów. Początkowo jej potencjał odkryła bohema artystyczna ówczesnych Stanów Zjednoczonych, a z czasem Europa i cały świat. Dziś industrialny klimat we wnętrzach świadczy o odważnych właścicielach i wyszukanym poczuciu estetyki.
Liczy się przestrzeń…
Wnętrza inspirowane stylem przemysłowym bazują na dużej przestrzeni i otwartym planie. Im mniej ścian działowych, tym lepiej. Liczą się wolność i lekkość. Idealne są duże, niczym nieosłonięte okna i bardzo wysoki sufit. W takich aranżacjach, gdzie „mniej znaczy więcej”, pierwszoplanowym bohaterem pozostaje przestrzeń. Meble, akcesoria i nieliczne detale mają być tylko subtelnymi dodatkami, na których nie skupia się uwaga tuż po przekroczeniu progu. W lofcie zachwyt powinna wzbudzać powierzchnia utrzymana w surowym, wręcz ascetycznym charakterze.
…i odpowiednia paleta barw
By podkreślić industrialny klimat, projektanci i architekci zalecają chłodne barwy: w szczególności szarości, biele, popiel, czerń, miedź oraz grynszpan. Jasna kolorystyka nadaje lekkości i stanowi perfekcyjne tło dla ciężkiego betonu, charakternej cegły czy wyrazistej miedzi. Im mniej barw, tym lepiej. W końcu w przemysłowych wnętrzach nie ma miejsca na nasycone burgundy, soczystą zieleń butelkową czy szlachetne złoto. Dla miłośników industrialu to surowa kolorystyka loftów, tuż obok przemysłowych elementów, stanowi najważniejszy wyróżnik tego stylu. Surowość wystroju tworzy harmonijną całość, w której może się znaleźć miejsce na dodatki z duszą, najlepiej takie, które mają spory bagaż doświadczeń za sobą. Sfatygowana walizka, drewniana skrzynia czy druciana lampa dodatkowo podkreślą charakter wnętrza. By utrzymać industrialny klimat kuchni, warto uważnie dobrać nowoczesne sprzęty AGD.
A także funkcjonalność
Ale surowość przestrzeni powinna iść dzisiaj w parze z doskonałą funkcjonalnością. W loftowej kuchni ma być klimatycznie, ale i praktycznie. Ważne jest takie dobranie sprzętów AGD, by pasowały stylistycznie i estetycznie do industrialnego wnętrza „serca domu”, ale przy zachowaniu perfekcyjnej użyteczności. Wielu producentów oferuje dziś produkty w kolorze np. stali nierdzewnej szczotkowanej czy miedzi o prostym wzornictwie, które idealnie wpiszą się w charakter loftów i softloftów, zachowując przy tym najlepsze parametry techniczne i najnowsze rozwiązania technologicznie. Ma być nowocześnie, surowo, ale i praktycznie. W kuchni nie ma bowiem miejsca na eksperymenty.
Okap do zadań specjalnych – Metropolis
Wśród bogatej oferty okapów dostępnych na rynku warto zwrócić szczególną uwagę na model Metropolis od Nortberg. Projektanci, wychodząc naprzeciw tym, którzy szukali urządzenia do pochłaniania oparów do dużych, przestronnych kuchni, inspirowanych stylem przemysłowym, stworzyli okap, który zachwyca swym pokaźnym rozmiarem, nietuzinkowym wzornictwem oraz świetnymi parametrami. Zaczynając od funkcjonalności, w Metropolisie zamontowano wydajną turbinę ze standardową wydajnością 700 m³/h, z możliwością zainstalowania nawet takiej o wydajności 900 m³/h. Dodatkowo energooszczędne oświetlenie LED, wielofunkcyjne sterowanie elektroniczne, timer, czujnik wymiany filtra czy kilkuwarstwowy filtr aluminiowy, który można z powodzeniem myć w zmywarkach. Ale to, co przykuwa uwagę, to nieszablonowy design. Tym razem projektanci postawili na surową formę inspirowaną klasycznie odwróconą literą T zawieszoną na stylowych linkach. Okap wyspowy, dostępny w rozmiarach 116, 146, i 176 cm, z możliwością wyboru komina po prawej lub lewej stronie, to idealne rozwiązanie do dużej kuchni. Do listy jego zalet warto dopisać także dodatkową przestrzeń na przechowywanie lub na uprawę ziół. Na „półkach” okapu można postawić metalową donicę, stylizowany przyprawnik lub lampę.
Nortberg, polski producent okapów, po raz kolejny udowadnia, że świetnie rozumie szybko zmieniające się wnętrzarskie trendy. W loftach i softloftach liczą się oryginalność i nietuzinkowość. Sprzęty AGD, przeznaczone do industrialnych przestrzeni, łączą dziś w sobie ascetyczne wzornictwo, doskonałą użyteczność i nietuzinkowość. Te wszystkie cechy w iście mistrzowskim stylu splata w sobie okap Metropolis. Jego potencjał i nieoczywiste piękno odkrywa dziś coraz więcej miłośników, nie tylko wnętrz w klimacie industrialnym.