Kuchnia w stylu art deco. Klasyczne piękno w luksusowych ramach
30.06.2020, Okapy
Styl art deco jest jednocześnie zachwycająco piękny i tajemniczy. Uwodzi od pierwszego spojrzenia. Jest niebanalny i oryginalny jak Paryż, w którym się narodził. Francois Dufrene, francuski artysta realista, pionier poezji dźwiękowej, pisał, że „Sztuka roku 1900 była domeną fantazji, sztuka roku 1925 jest domeną rozumu”. Na słynnej paryskiej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w 1925 r. zatriumfowała „nowa sztuka”, pełna bogactwa i luksusu, i w przeciwieństwie do art nouveau, czyli secesji, zachowująca dyscyplinę przestrzenną.
Iść pod prąd
Styl art deco narodził się w latach 20. XX wieku i do dziś zaskakuje swym bogactwem i różnorodnością. Wyrafinowanie, szyk, elegancja i geometryczne kształty to motywy przewodnie tego stylu. Rządzi w nim uporządkowana przestrzeń, w której projektanci stawiają na uniwersalne meble o klasycznych kształtach, nietuzinkowe dodatki, geometryczne wzory, etniczne detale, a wszystko utrzymane w oszczędnej palecie barw: bieli i czerni przełamanej nutami szlachetnego złota czy srebra. Początkowo we Francji ten styl wybierali głównie artyści; z czasem zyskiwał coraz większą popularność na całym świecie wśród miłośników indywidualnych form, nieszablonowych rozwiązań, słowem wszystkich tych, którzy lubią „iść pod prąd”, łamiąc przyjęte zasady i konwenanse. Chociaż należy zauważyć, że styl art deco był stylem klasycyzującym, który zwracał szczególną uwagę na powrót dyscypliny przestrzennej, symetrii oraz geometrii. W założeniu miał łączyć nowoczesne proste formy z artyzmem, technologią i akcentami przeszłości oraz wysokim poziomem dekoracyjności.
W roli głównej detal
Nurt art deco to harmonijne połączenie wyrafinowanego stylu, najwyższej jakości materiałów oraz geometrycznych form. We wnętrzach nie może zabraknąć kubistycznych mebli, eleganckiej sztukaterii czy najbardziej szlachetnych gatunków drewna (dąb, mahoń, heban, palisander czy orzech włoski). Bogato inkrustowany mahoniowy kredens, okrągły dębowy stół, skórzany fotel czy lustro w ozdobnej ramie to elementy obowiązkowe każdego salonu. Dodatkowo naturalny kamień, najlepiej marmur, witrażowe lampy oraz antyki. We wnętrzach inspirowanych tym stylem nie ma miejsca na meble z masowej produkcji. Najlepiej, gdyby każdy element był ręcznie robiony i był jedyny w swoim rodzaju. Aranżacje jak w filmie „Wielki Gatsby” są perfekcyjnie dopracowane – żaden element nie trafił tam przez przypadek. Intarsjowane parkiety, marmurowe blaty, przesuwne konsole na złotych nogach czy efektowne żyrandole: całość tworzy piękną opowieść o ponadczasowym stylu i elegancji.
Kuchnia art deco
Architekci i projektanci wnętrz, tworząc dom inspirowany tym stylem, muszą się także zmierzyć z zaprojektowaniem kuchni. Najczęściej stawiają na kontrastujące ze sobą zestawienie bieli i czerni. Połyskująca kuchenna zabudowa świetnie zaprezentuje się w towarzystwie eleganckiej wyspy kuchennej wykończonej marmurem. Dodatkowo fartuch kuchenny czy parapety wykonane z tego jakże szlachetnego kamienia nadadzą całości wyrafinowanego charakteru. W kuchni sprawdzą się także klasyczny drewniany stół, np. z drewna wiśniowego, na solidnych nogach oraz starannie wykonane z tego samego gatunku drewna krzesła. Na posadzce można eksperymentować i wybrać spośród marmuru, biało-czarnej mozaiki z nowoczesnych kafli, a pewnym zaskoczeniem mogą być także klepki ułożone w geometryczne romby czy klasyczną francuską jodełkę. Wśród detali warto zainwestować w oryginalny kryształowy wazon na kwiaty, reprodukcję obrazu np. Tamary Łempickiej czy elegancko wyeksponowaną zastawę z lat 20.
Złoto, czyli klucz do sukcesu
We wnętrzach w stylu Great Gatsby nie może zabraknąć złotych elementów. W duecie z czernią i bielą złoto prezentuje całe swoje piękno i niezwykłość, dlatego nie może go zabraknąć w żadnej aranżacji art deco. Złote: ramy luster, uchwyty do mebli, kinkiety, lampy stojące, żyrandole, zasłony, wazony tworzą charakter przestrzeni, nadając jej blasku, wyrazistości i charakteru. W kuchni złotym detalem może być na przykład okap kuchenny w kształcie eleganckiej, minimalistycznej tuby. Okapy wyspowe tuby idealnie wpisują się w styl art deco. Są ponadczasowe; ergonomiczne i nowoczesne. Jedną z najbardziej efektownych propozycji stanowi okap Cylindro Złoty polskiej marki Nortberg. Oszczędny cylindryczny kształt podkreślony szlachetną barwą złota świetnie prezentuje się zarówno nad wyspą w głębokiej czerni, popularnym obecnie terazzo, czy klasycznej bieli marmuru. Ale styl art deco przykłada również ogromną wagę do funkcjonalności, której nie można odmówić temu modelowi. Złoty okap tuba posiada najnowszej generacji oświetlenie LED SMD, najwyższej jakości turbinę o wydajności 850 m³/h na ostatnim czwartym stopniu prędkości, kilkuwarstwowy filtr aluminiowy, który można myć w zmywarce, czterostopniową regulację pracy turbiny, timer, elektroniczne sterowanie oraz pilot. Co równie istotne, Cylindro Złoty od Nortberg może pracować także jako pochłaniacz, wykorzystując filtry węglowe. Jest to doskonała alternatywa dla tych, którzy nie mają możliwości podłączenia okapu do przewodów kominowych.
Kuchnia w stylu art deco ma zachwycać z chwilą przekroczenia progu. Jasna, ale wyrazista paleta barw, niezwykłej urody detale, szlachetne materiały, oryginalne meble i nietuzinkowa zabudowa AGD. Całość powinna ujmować indywidualnym stylem i ponadczasową klasą. W takiej przestrzeni, w której wszystko jest „po coś”, nie ma miejsca na przypadkowość, która mogłaby zburzyć wyrafinowany styl aranżacji.