Okap w kolorze inox! Idealny wybór do kuchni w stylu Hampton!
28.08.2020, Okapy
Jest elegancki i wysublimowany. Luksusowy, ale pełen dyskrecji. Wytworny i minimalistyczny. Nieoczywisty. Na pozór pełen sprzeczności i chaosu. Styl Hampton inspiracje czerpie z nadmorskich willi nowojorczyków, którzy w otoczeniu piaszczystych plaż, wpatrzeni w bezkresne fale Oceanu Atlantyckiego, właśnie tam szukają ciszy i spokoju od wszechobecnego zgiełku Manhattanu. W wakacyjnych rezydencjach mają rządzić nadmorski luz, przytulna atmosfera, ale i ponadczasowe piękno.
Podróż za Ocean
Manhattanu – najbogatszej dzielnicy Nowego Jorku ze słynną giełdą Wall Street oraz sławną Piątą Aleją – nie trzeba nikomu przedstawiać. Zamieszkiwana przez najbogatszych Amerykanów, jest synonimem luksusu i elegancji, choć słynie także z ciągłego zgiełku i szybkiego tempa życia. Dlatego wielu jej mieszkańców szukało miejsca wyciszenia i relaksu. Idealnym wyborem okazało się oddalone o niecałą godzinę drogi nadmorskie miasteczko Hampton z pięknymi, piaszczystymi plażami i bujną, intensywnie zieloną roślinnością. Nadmorskie domy zaprojektowane w luźnym, niezobowiązującym stylu z silnymi marynistycznymi akcentami są przede wszystkim komfortowe i funkcjonalne. Jasna paleta barw, starannie dobrane detale oraz wyraźnie zaakcentowane sprzęty tworzą niepowtarzalny charakter aranżacji, której styl nazywa się na cześć nadmorskiej miejscowości.
Biała kuchnia i morskie akcenty
Wnętrza inspirowane stylem Hampton są jasne i przestronne. W kuchni powinna królować biel, ewentualnie rozbielone beże lub szarości. Klasyczna zabudowa kuchenna, ściany i sufit, parapety oraz fartuch kuchenny, wszystko utrzymane w bieli, stworzą idealne tło dla wyrazistych i barwnych akcentów: granatu, turkusu, złota – chociaż będzie ich bardzo niewiele. Gama barw „serca domu” nawiązuje do kolorów morza i piasku: od delikatnego błękitu, lekko kołysanych przez wiatr spokojnych fal, przez kobaltowy, na granacie gniewnego oceanu kończąc. Detale w odcieniach karmelu, bursztynu i miodu także będą świetnie pasować. Na stole i ścianach obowiązkowo powinny pojawić się morskie dekoracje: wazon wypełniony piaskiem, półmisek z muszlami czy obrazy z łopoczącymi na wietrze żaglami.
Drewno jako kontrapunkt
Sekretem kuchni w stylu Hampton jest to, że utrzymana w chłodnej palecie barw, ujmuje przytulnością i bezpretensjonalną elegancją. Jest jednocześnie kameralna, ciepła i minimalistyczna. A wszystko dzięki doskonale wyważonym proporcjom i naturalnym materiałom, głównie ciemnemu drewnu, które przełamuje surowość wnętrza. Podłoga, obowiązkowo wykonana z naturalnego drewna w ciemnobrązowej tonacji, będzie perfekcyjną przeciwwagą dla wszechobecnej bieli. Dziś nieco przewrotnie architekci drewno wykorzystują również na suficie. Niesamowity efekt gwarantowany! Wśród naturalnych „ocieplających” materiałów nie może zabraknąć także lnu, juty czy wikliny. Elegancji całości dodaje zachwycający biały marmur Calacatta wprost ze słonecznej Italii wykorzystywany tutaj jako obudowa wyspy kuchennej czy blat stołu.
„Mniej znaczy lepiej”
Dekoracyjne firanki, rolety, plisy, szykowne zasłony… nawet te najbardziej eleganckie i szykowne nie znajdują zastosowania we wnętrzach w stylu Hampton. Najważniejsza pozostaje przestrzeń, duże okna najlepiej z pięknym widokiem i naturalne światło. W kuchni ma być jasno i funkcjonalnie, tak by przyrządzanie posiłków było przyjemnością i relaksem. Elementami dekoracyjnymi, oprócz kilku detali marynistycznych, pozostaje oświetlenie. W tej roli świetnie sprawdzą się szklane duże klosze w formie instalacji świetlnych, np. odlatujące żurawie czy szybujące mewy, ręcznie wykonywane przez najlepszych dmuchaczy szkła. Nadmorskie wille letniskowe mają być przede wszystkim funkcjonalne: „zaprojektowane do życia”, stąd w kuchniach wszystkie urządzenia AGD znajdują się poza zabudową. Architekci w ten sposób podkreślają, że kuchnia „żyje”, jest często używana, a domownicy korzystają z niej regularnie i wyjątkowo chętnie. Lodówka, zamrażarka, piekarnik, okap – wszystkie sprzęty najlepiej utrzymane w kolorze stali nierdzewnej - pozostają niezabudowane.
Sprzęty wyeksponowane – okap w roli głównej
Zachowując elegancki i minimalistyczny wystrój kuchni w stylu Hampton, projektanci wnętrz polecają zachować pewną spójność kolorystyczną i wybrać wszystkie sprzęty w kolorze stali nierdzewnej. Barwa inox idealnie współgra z bielą oraz ciemnymi tonami brązu. „Do aranżacji kuchennych czerpiących inspirację ze stylu Hampton stworzyliśmy okapy inox w każdej kategorii, choć tutaj idealnie sprawdzą się okapy kominowe oraz wyspowe. Odpowiednio wyeksponowane, stworzą harmonijną całość ze szlachetnym marmurem, drewnianą podłogą i nietuzinkowym oświetleniem” – tłumaczy Norbert Tofil, założyciel marki Nortberg. Wśród dostępnych w portfolio modeli warto zwrócić szczególną uwagę na okap tubę Cylindro Inox, który wyróżnia się minimalistycznym, unikatowym designem. „W kategorii okapów wyspowych trudno wybrać zdecydowanego lidera. Świetnie zaprezentuje się model Fobos Inox o dwunastobocznej bryle, jak też Flores Inox. Oba modele wyglądem przypominają bardziej designerskie lampy aniżeli urządzenia do pochłaniania oparów” – dodaje właściciel marki. W bogatej ofercie polskiej marki znajdują się także okapy w kolorze inox będące udaną reinterpretacją klasycznych wzorów, np. model Sento Naścienny czy ekskluzywna Stivia. Wszystkie łączy eleganckie wzornictwo, które idealnie pasuje do kuchni Hampton.
Wnętrza nawiązujące do stylu Hampton posiadają wyjątkowy charakter, w którym pełno jest odniesień do wakacyjnej beztroski u stóp morskich fal. Kuchnia zaaranżowana w tym stylu urzeka lekkością, przytulnym klimatem, ale i ponadczasową elegancją, zachowując przy tym walor doskonałej praktyczności. Kuchnia w stylu Hampton to świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią niesztampowość, uniwersalne piękno i… wszechobecną biel!