Okap do zabudowy! „Nieskomplikowane piękno” według Nortberga
15.12.2020, Okapy
Mniej kolorów i wzorów. Mniej mebli i detali. Mniej ozdób. Oto kwintesencja minimalizmu, który od lat 60. XX wieku stale zyskuje na popularności. Filozofia „mniej” widoczna również w architekturze i sztuce zakłada czystość formy i doskonale zachowane proporcje. Jakość prostoty i „nieskomplikowane piękno”, o którym pisał Romuald Loegler pozwalają bowiem odkryć przestrzeń. Nawet niewielkie wnętrze można urządzić tak, by było funkcjonalne i przestronne. Jasna paleta barw, oszczędna zabudowa mebli, brak zdobień oraz odpowiednio dobrane oświetlenia sprawią, że dom będzie czarować kameralnym charakterem.
Po pierwsze funkcja
Za twórców minimalizmu powszechnie uważa się Japończyków, choć to Szwedom zawdzięczamy filozofię lagom tłumaczoną dziś jako: „w sam raz, umiarkowanie”. Skandynawskie podejście do życia opiera się na sztuce równowagi, którą tworzą odpowiednio harmonia, prostota i troska o środowisko naturalne. Szwedzka recepta na szczęśliwe życie wpisuje się w filozofię „mniej” i jest mocno związana również z ekologią. Północne poczucie prostego piękna i estetyki inspirowane surowym światem tamtejszej przyrody przekłada się na wystrój wnętrz, w których dominują zgeometryzowane formy, proste linie, jednolita zabudowa, rozproszone światło, a każdy przedmiot ma swoją funkcję. W minimalistycznym domu króluje funkcjonalność – nie ma tam miejsca na przypadkowe przedmioty i ozdoby. To piękno podąża za funkcją, a nie odwrotnie.
Minimalistyczna kuchnia
„Serce domu” utrzymane w oszczędnej stylistyce wymaga starannego rozplanowania i wyjątkowo uważnego doboru detali kuchennych. Monolityczna zabudowa, ograniczony wachlarz kolorów oraz proste geometryczne formy to najważniejsze elementy minimalistycznych kuchni. Szkło, chrom, drewno, stal to materiały przewodnie tego stylu. Aranżacja ma być funkcjonalna, przestronna, ale i pełna elegancji. Stąd jasne barwy, nuty drewna, elementy betonu i cegły… liczy się kunszt detalu. Równie ważne są sprzęty AGD, które powinny wyróżniać się doskonałymi parametrami technicznymi, ale i oszczędną estetyką.
Okap podszafkowy – „mniej designu”
Wszystkie te cechy uwzględnili projektanci okapów do zabudowy marki Nortberg. W portfolio polskiego producenta znajdziemy dyskretne modele wykonane z najwyższej jakości materiałów, które harmonijnie łączą w sobie skromny styl i perfekcyjną funkcjonalność. Już sama nazwa okap podszafkowy wskazuje, że urządzenie wymiarami świetnie pasuje do szafki i jest prawie niewidoczne. Okapy do zabudowy powstały z myślą o właścicielach niewielkich kuchni w blokach, kawalerkach oraz posiadaczach aneksów kuchennych. Przez to, że urządzenie mieści się praktycznie w szafce, cenna przestrzeń zostaje zachowana i może być dowolnie wykorzystana. Ich ascetyczną formę doceniają także miłośnicy minimalizmu i nowoczesności. W kuchniach urządzonych w tej konwencji elegancki okap nadkuchenny będzie znakomitym wyborem.
Okap od środka
Wszystkie okapy z serii Micra wyróżniają się na rynku urządzeń do pochłaniania zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych. Energooszczędne oświetlenie LED, wydajna turbina włoskiej produkcji z 4 stopniami prędkości, wygodny 9-minutowy timer, elektroniczne sterowanie oraz bezprzewodowy pilot to najważniejsze atuty modelu Micra, który dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych: bieli, czerni oraz stali nierdzewnej inox. Frontowy panel okapu został wykonany ze szkła hartowanego, które jest niezwykle eleganckie, ale i bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Okapy podszafkowe Micra pracują w klasie energetycznej A.
Odpinana turbina… usłyszeć ciszę w kuchni!
Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w okapach podszafkowych Micra jest odpinana turbina, którą można umieścić na poddaszu, strychu, w korytarzu czy pomieszczeniu gospodarczym. Model Micra External standardowo posiada aż 4-metrowy przewód zasilający. Okap nadkuchenny w tej wersji oznacza, że jego praca w czasie pochłaniania oparów jest praktycznie niesłyszalna. Urządzenie jest perfekcyjnie wydajne, ale i doskonale ciche. Nortberg po raz kolejny udowodnił, że warto wyjść poza schemat i tworzyć przedmioty AGD tak, by zaskakiwały nie tylko swoim oryginalnym designem, ale i fenomenalną funkcjonalnością.
Minimalistyczne wnętrza wymagają dyscypliny i konsekwencji. Starannie zaaranżowane przykuwają spojrzenia dzięki swej przestronności i lekkości form. W kuchniach inspirowanych zasadą „less is more” dobór odpowiednich sprzętów AGD jest kluczowy, by utrzymać oszczędny charakter wnętrza. Okap do zabudowy Micra to kwintesencja sztuki prostoty stworzona szczególnie dla tych, którzy rozumieją i wcielają w życie skandynawską filozofię „lagom”.