Japandi – wnętrzarski trend 2021 roku!
29.12.2020, Okapy
Było już o nim głośno w październiku ubiegłego roku. BBC opisywało jego główne cechy, przepowiadając mu długą i barwną karierę w świecie designu. Jest połączeniem duńskiej filozofii hygge z japońską wabi- sabi. Ceni prostotę, bliskość natury i kunszt rękodzieła. Japandi, nowy trend w świecie wnętrz, podbija nie tylko salony!
Trudny początek przyjaźni
Japońskie przywiązanie do rękodzieła, prostoty i powściągliwości pozostawało tajemnicą dla świata przez przeszło 200 lat izolacji. Epoka Meiji, czyli „światłych rządów”, a wcześniej wymuszone nawiązanie przez Japonię stosunków handlowych z ówczesnymi mocarstwami pozwoliły ponownie poznać piękno i wyjątkowość Kraju Kwitnącej Wiśni. Duńscy artyści, projektanci, architekci, ludzie kultury i sztuki tłumnie odwiedzali kraj samurajów, czerpiąc inspirację z długowiecznych japońskich tradycji. W duńskiej ceramice i sztuce zauważalne są wpływy dalekowschodniej kultury. Z drugiej strony Japończycy także odkryli wartość skandynawskiego funkcjonalizmu i umiłowania prostych form. Chociaż Tokio od Kopenhagi dzieli prawie 9000 kilometrów, to Japonia i Dania mają ze sobą o wiele więcej wspólnego, niż nam się może wydawać.
„Pochwała prostoty”
Styl japandi koncentruje się wokół przestrzeni. Aranżacje utrzymane w tym stylu powinien zatem cechować minimalizm: oszczędna, raczej niska zabudowa meblowa; wąska paleta barw; brak elementów dekoracyjnych. Wszystkie przedmioty powinny za to pełnić określone funkcje. Proste linie, ascetyczne formy, geometryczne kształty tworzą harmonijną całość, która sprzyja wyciszeniu, tworzy bezpieczną przystań, sprzyja filozofii slow life. Prostota we wnętrzach wymaga samodyscypliny i konsekwencji, bo nie jest wcale prostym zadaniem zrezygnować z przedmiotów, które są zbędne.
Piękno natury
Zarówno Japończycy, jak i Duńczycy znani są z zamiłowania do świata przyrody i troski, jaką otaczają środowisko naturalne. Stąd styl japandi niezwykle bliski jest filozofii biophilic design, czyli takiego kreowania przestrzeni, by „poczuć” bliskość natury w swoim wnętrzu. Projektanci i architekci wnętrz zwracają uwagę, że warto tutaj wykorzystywać barwy ziemi, np. brązy, beże, zielenie, a nawet czerń. Dodatkowo we wnętrzach japandi nie może zabraknąć naturalnych materiałów w postaci drewna, kamienia, rattanu, bambusa, wikliny, lnu. Można je wykorzystać zarówno jako materiał wykończeniowy np. na posadzce, jak i w dodatkach: lniane zasłony, bambusowe donice czy rattanowe kosze zbudują klimat aranżacji. Bliskość natury wprowadzą żywe rośliny: warto tutaj sięgnąć po zaskakujące oplątwy; kamelie o romantycznych kwiatach; bujne palmy, paprocie, monstery – wachlarz możliwości jest naprawdę bogaty!
Sztuka rękodzieła
Ale we wnętrzu w stylu japandi nie może zabraknąć rękodzieła! Japoński kunszt detalu, tradycyjne metody wytwórstwa oraz pasja tworzenia sprawiają, że sztuka Kraju Wschodzącego Słońca podbiła serca nie tylko Duńczyków. W salonie, kuchni czy reprezentacyjnym hallu nie może zatem zabraknąć ręcznie robionych przedmiotów. Wazon, obraz, misa, półmisek, a może poduszki – ważne, by były to przedmioty najwyższej jakości wytworzone w zgodzie z tradycją, a więc niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Warto zauważyć, że ręcznie robiony detal: jeden lub dwa na pomieszczenie, w zupełności wystarczy, by nadać aranżacji odpowiedni charakter, nie niszcząc jego minimalistycznej formuły.
Kuchnia japandi
Jednolita, prosta zabudowa meblowa; oszczędne w wyrazie sprzęty AGD; stonowana paleta barw oraz starannie dobrane oświetlenie będą wyróżniać kuchnię inspirowaną tym stylem. „Nortberg z uwagą śledzi zmieniające się wnętrzarskie trendy. Chcemy nie tylko nadążać za zmianami, ale staramy się wychodzić oczekiwaniom naszych Klientów naprzeciw. Dlatego nasi projektanci stworzyli serię niezwykle dyskretnych, pełnych elegancji okapów sufitowych, które idealnie pasują do wnętrza w stylu japandi” – mówi Norbert Tofil, właściciel marki Nortberg.
Okapy sufitowe
Proste wzornictwo i doskonałe parametry techniczne sprawiają, że te modele urządzeń do pochłaniania oparów zyskują coraz większą popularność. W portfolio polskiej marki znajduje się najcieńszy okap na rynku, który potrzebuje zaledwie 19 cm między stropem a sufitem podwieszanym. Okapy Grand Super czy Astor Super Slim tworzą synchroniczną całość z sufitem, a eleganckie wykończenie najwyższej jakości szkłem hartowanym harmonijnie komponuje się z pozostałymi sprzętami w „sercu domu”. Wszystkie modele z kolekcji okapów sufitowych mają możliwość odłączenia silnika i zamontowania go na strychu, poddaszu czy w pomieszczeniu gospodarczym. Takie rozwiązanie sprawia, że głośność urządzenia w czasie pracy jest zminimalizowana do zera. Okap pracuje, ale tego nie słychać. Modele z turbiną zewnętrzną zachowują doskonałą wydajność dzięki wykorzystaniu turbiny o wydajności 850 m³/h hałasu na ostatnim, czwartym stopniu prędkości.
Styl japandi, będący harmonijnym połączeniem tego, co najpiękniejsze w dalekiej Japonii i surowej Skandynawii, ujmuje swą ponadczasowością, łagodnością i wyszukanym stylem. Nie ma w nim miejsca na przypadkowość. Jest przestrzeń wykreowana tak, by docenić pracę rzemieślników; zaskakujące piękno świata przyrody oraz minimalizm. Zestawione obok siebie filozofie: hygge, wabi-sabi, biophilic design uczą, że wnętrza domów i mieszkań mogą sprawiać, że będziemy bardziej szczęśliwsi i spokojniejsi. I taki jest główny cel jednego z kluczowych trendów wnętrzarskich nadchodzącego sezonu!