Wróć Wróć

Poradnik

Poradnik
Zobacz wszystkie

Instrukcje

Instrukcje
Zobacz wszystkie

FAQ - najczęściej zadawane pytania

FAQ - najczęściej zadawane pytania
Zobacz wszystkie

Wnętrze nieidealne! Styl wabi sabi

18.02.2021, Porady

Wabi oznacza prostotę i pokorę. Sabi z kolei to przemijalność, naturalny upływ czasu, piękno starzenia się. Zestawione razem tworzą filozofię życia, ale i popularny trend w urządzaniu wnętrz. Zainspirowani Krajem Kwitnącej Wiśni architekci i projektanci wnętrz, stawiają na oszczędny styl, naturalne materiały, barwy ziemi, przedmioty z duszą oraz rękodzieło. Dom, niczym oaza, ma dawać poczucie bezpieczeństwa, ujmując prostym pięknem. Lubiane przedmioty, starannie dobrane detale, skromna paleta barw i minimalizm – oto recepta Japończyków na idealną aranżację.

styl wabi sabi

Główny bohater jest jeden

We wnętrzach inspirowanych stylem wabi sabi najważniejsza pozostaje natura. Japończycy, dostrzegając z jednej strony jej niepowtarzalną urodę i unikatowość, z drugiej ceniąc jej dobroczynny wpływ na zdrowie, aranżują przestrzeń tak, by to ona była jej główną bohaterką. Stąd naturalne materiały: drewno, kamień, len, juta, wełna, bawełna, ceramika, bambus, ale także barwy ziemi: brązy, beże, zielenie, żółcie, biele, szarości, zgaszone pomarańcze i czerwienie. Surowe drewno z widocznymi słojami, pęknięciami, rysami perfekcyjnie ozdobi podłogę; kamień, np. szlachetny marmur, można wykorzystać do wykończenia wyspy kuchennej, blatu roboczego czy kominka. Wśród detali nie może zabraknąć ręcznie plecionych dywanów, pledów, kilimów czy makatek. Świetnie sprawdzą się także lniane zasłony i obrusy. Natura "wchodzi" do wnętrz, czyniąc je miejscem doskonałego relaksu, ale także i pracy, co jest szczególnie ważne w kontekście  pracy zdalnej, która sprawiła, że dom dla wielu stał się jednocześnie miejscem pracy. Tym bardziej architekci i projektanci wnętrz apelują, by urządzać przestrzeń w taki sposób, by sprzyjała zarówno koncentracji potrzebnej do wykonywania zadań służbowych, jak i relaksowi. I to właśnie perfekcyjnie łączy nurt wabi sabi.

Nieidealny oznacza piękny

Wabi sabi to także wyraz sprzeciwu wobec postępującej konsumpcji i coraz bardziej ingerującej w życie nowoczesnej technologii. Japońska filozofia zdaje się mówić: zwolnij, zatrzymaj się, odkrywaj „tu i teraz”. Autentyczny zachwyt nad teraźniejszością to jeden z filarów tej koncepcji. Japończycy podkreślają, że to, co nieidealne, także może być pełne elegancji i wyrafinowania. Naturalnie starzejące się przedmioty nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter, tworząc jednocześnie nieskrępowaną atmosferę każdego domu. Charakterystyczne drewniane kredensy, szafy, regały, stoliki – wszystkie te „przedmioty z duszą” mają opowiadać historię wnętrza. W konwencje wabi sabi świetnie wpisują się także przedmioty z recyklingu – np. drzwi zbudowane z drewna pozyskanego z rozbiórki czy donice wykonane ze skrawków tkanin. Charakterystyczna dla Japonii pozostaje także sztuka kintsugi oznaczająca  tradycyjną technikę naprawiania ceramiki za pomocą „złotych łączeń”. Zgodnie z legendą siogun Yoshimasa Ashikaga w czasie rytuału picia herbaty tak niefortunnie potrącił ulubioną czarkę do herbaty, że ta rozbiła się na drobne kawałki. Przedmiot okazał się na tyle dla niego cenny, że jego naprawę zlecił najpierw Chińczykom, a gdy ci zawiedli jego oczekiwania, zwrócił się o pomoc do najlepszych rodzimych rękodzielników. To im zawdzięczamy metodę kintsugi, dzięki której do dziś naprawia się rozbitą ceramikę. Efekt końcowy zachwyca kunsztem detalu, a niedoskonałości posklejanego przedmiotu przydają mu wyłącznie uroku. W rezultacie naprawiona ceramika jest jedyna w swoim rodzaju, tworzy historię miejsca, jest początkiem opowieści.

Kuchnia wabi sabi

Przestrzeń „serca domu” powinna wyróżniać się autentycznością, prostotą, lekkością form oraz niewielką liczbą dodatków i zdobień. Styl wabi sabi ceni minimalizm i funkcjonalność, stąd w kuchni warto postawić na komfortowe rozwiązania, nowoczesne sprzęty AGD oraz staranny dobór materiałów łatwych w użytkowaniu. Surowa betonowa ściana, drewno bez obróbki, naturalny kamień to nieodłączne atrybuty kuchennych aranżacji. Do tego kredens po babci, gliniane naczynia czy ręcznie haftowane lniane obrusy – całość nie musi być idealnie dopasowana. Styl wabi sabi czerpie z różnorodności, umiejętnie przeplatając przeszłość  teraźniejszością.

Okap ceramiczny

Inspirowany światem przyrody, wykonany ręcznie z najwyższej jakości ceramiki, nieoczywisty i niebanalny, okap Tulip, zaprojektowany do kuchni w stylu wabi sabi podkreśla przywiązanie do rękodzieła. Inspiracją dla projektanta pozostawał kwiat tulipana… i tę formę udało się przenieść na urządzenie do pochłaniania oparów, tak że bardziej przypomina ono stylową lampę aniżeli okap. Każdy klosz, z uwagi na ręczne wykonanie, jest  jedyny w swoim rodzaju. Wysokiej jakości ceramika to nie jedyny atut tego modelu z portfolio polskiej marki Nortberg. Energooszczędne oświetlenie LED, wydajna turbina, pilot oraz timer sprawiają, że urządzenie jest ciche oraz wydajne. Okap na linkach Tulip White, dostępny w uniwersalnej bieli i czerni, to perfekcyjny wybór do wnętrz o ponadczasowej stylistyce. Ręcznie wykonany klosz, szlachetne materiały i doskonałe parametry techniczne sprawiają, że urządzenie nigdy nie będzie passe. Może tyko pięknie się starzeć – zgodnie z tym, co głosi filozofia wabi sabi.

Dlaczego Nortberg?

  • Szybka
    i bezpieczna wysyłka
  • Produkt bezpośrednio
    od producenta
  • Gwarancja
    jakości
  • Serwis gwarancyjny
    i pogwarancyjny

Strona korzysta z plików cookie