Nowoczesna kuchnia! Piękno, funkcja, ekologia
14.05.2021, Okapy
Wnętrze, które jest doskonale praktyczne, komfortowe w użytkowaniu, jednocześnie pozostając eleganckim i bezpretensjonalnym, a materiały użyte do jego stworzenia i aranżacji są przyjazne dla środowiska – tak w dużym uproszczeniu mogłaby brzmieć definicja nowoczesnej kuchni. Architekci i projektanci wnętrz dziś łączą ze sobą perfekcyjną funkcjonalność, oszczędne piękno oraz ekologię. Domownicy pod szyldem nowoczesności szukają bowiem rozwiązań, które są jednocześnie oryginalne, praktyczne, ale i naturalne. Jak może wyglądać nowoczesna kuchnia?
Skrada serce… i wzrok
Na przestrzeni ostatnich kilku lat kuchnie zdecydowanie zmieniły swój image. Architekci coraz częściej projektują „serce domu” otwarte na salon czy jadalnie. Duża powierzchnia kuchni sprawia, że domownicy mają czuć się w niej lekko i swobodnie. Wyspa kuchenna lub półwysep to nie tylko dodatkowy blat roboczy, ale także miejsce do niezobowiązujących rozmów i spotkań. Kuchnia z wyspą, dziś najczęściej wykonaną ze spieku kwarcowego, naturalnego kamienia, a nawet lameli cieszy się ogromną popularnością. To ona jest główną bohaterką pomieszczenia, nadając mu charakteru i elegancji. Biały marmur z bogatym rysunkiem użyleń idealnie może podkreślić starannie dobrane oświetlenie. A jeśli zdecydujemy się na kuchenkę w wyspie to warto zainwestować w unikatowy okap ceramiczny wyglądem przypominający bardziej lampę aniżeli urządzenie do pochłaniania oparów. Model Ceramic Black od Nortberg, dostępny w uniwersalnej bieli i czerni, nada wyrazu całej aranżacji. Ale piękna kuchnia w wydaniu modern to zdecydowanie nietuzinkowe kolory oraz dodatki! Biel coraz częściej ustępuje miejsca wyrazistym granatom, szarościom, intensywnej zieleni czy odcieniom grynszpanu. Coraz częściej w kuchniach goszczą pastele: pudrowy róż, mięta czy rozbielony pomarańcz. Z detali warto postawić na „przedmioty z duszą” np. wazon z lat 20. , porcelanę z Ćmielowa, zabytkową misę. Wzrok może przyciągać również awangardowy obraz, designerskie hokery na płozach czy podświetlany barek … wachlarz możliwości aranżacyjnych jest naprawdę bogaty!
Prosto i wygodnie
Nowoczesne kuchnie stały się synonimem praktyczności i łatwości użytkowania. Od tej przestrzeni, która jest przecież mocno eksploatowana każdego dnia, wymagamy inteligentnych rozwiązań. Warto zacząć od wyboru odpowiednich materiałów, które poza walorami estetycznymi zaskoczą bezproblemową eksploatacją. Warto postawić na spieki kwarcowe, dobrze zaimpregnowane drewno, panele winylowe oraz naturalny kamień i drewno, które są odporne na zarysowania oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Spiek kwarcowy imitujący marmur to doskonały wybór zarówno jako obudowa wyspy kuchennej, wykończenie blatu, posadzki, choć płyty wielkoformatowe okazują się być świetną propozycją w przypadku okapu kuchennego. Już wkrótce zadebiutuje seria pochłaniaczy kuchennych marki Nortberg wykończona spiekami kwarcowymi włoskiej marki Laminam. Nowoczesna praktyczność w kuchni to także zastosowanie systemów bezuchwytowych, brak górnej zabudowy kuchennej, przeszklone fronty. Warto sięgnąć również po proste w użyciu sprzęty AGD np. okap kuchenny Tubo Black Matt, w którym zastosowano najnowszą generację oświetlenie LED SMD 4 X 2 W, najwyższej jakości turbinę włoskiej produkcji, kilkuwarstwowy filtr aluminiowy, timer, elektroniczne sterowanie przyciskami Sof-Touch.
Ekologiczna kuchnia
Nieszablonowe połączenia, oryginalna paleta barw oraz najbardziej komfortowe rozwiązania powinny spełniać dodatkowy warunek: być eko. Coraz częściej poszukujemy wiedzy nie tylko w kwestii wykorzystanych materiałów, ale także sposobu powstawania danego produktu oraz możliwości jego recyklingu. Ekologiczna produkcja zakłada minimalizację negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne zarówno w czasie powstawania jak i w ciągu całego cyklu życia. Wielu producentów, jak np. Nortberg w ramach CSR, nie tylko produkuje okapy w oparciu o własne źródło zasilania zakładu, ale także wykorzystuje elementy odzyskane w czasie recyklingu.
Nowoczesna kuchnia nie jest jedynie sloganem. Za tym pojęciem kryje się świadomość ekologiczna, potrzeba funkcjonalności oraz dobrego designu.