Wróć Wróć

Poradnik

Poradnik
Zobacz wszystkie

Instrukcje

Instrukcje
Zobacz wszystkie

FAQ - najczęściej zadawane pytania

FAQ - najczęściej zadawane pytania
Zobacz wszystkie

2 in 1 - Okap i płyta grzewcza - czy warto?

14.11.2019, Okapy

Okapy zintegrowane z płytą grzewczą to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku. Z tego też względu wiele osób patrzy na nie nieufnie. Czy faktycznie są powody do obaw? Spieszymy z pomocą i wyjaśniamy, na czym to wszystko polega.

Bez wątpienia przyznać trzeba, że połączenie okapu i płyty grzewczej w jednym to rozwiązanie inteligentne, integrujące dwa odrębne mechanizmy. Z pewnością spodoba się osobom, które cenią sobie minimalizm, nowoczesność oraz zwyczajnie chcą zaoszczędzić przestrzeń kuchni. 

Najbardziej znaną i jednocześnie najciekawszą konstrukcją są okapy podpłytowe, które całkowicie zakrywa płyta grzewcza. Wszystkie elementy okapu, w tym cały jego mechanizm znajdują się tuż pod nią, w efekcie czego stają się zupełnie niewidoczne na zewnątrz. Pewnie zastanawiacie się, jak zatem udaje się filtrować powietrze. Otóż dzieje się to za sprawą listwy maskującej, która po włączeniu płyty, odkrywa otwory wentylujące. Powietrze jest zasysane bezpośrednio z garnków.

Innym rodzajem urządzenia będą okapy nadpłytowe. Choć to rozwiązanie stosuje się rzadziej, nie można mu odmówić finezji. Jak wygląda? Okap zamontowany jest na płycie grzewczej w sposób widoczny. Może przybrać postać okrągłego pochłaniacza bądź wentylującej szczeliny. Wydajność okapu kontroluje się na panelu płyty.

   

Drugie rozwiązanie stosowane jest raczej sporadycznie, dlatego skupimy się na pierwszym z omówionych. Czy warto? Na pewno dobrze jest taką opcję wziąć pod uwagę. Szczególnie jeśli zależy nam na ograniczeniu ilości sprzętów kuchennych, zaoszczędzeniu miejsca. Okap połączony z płytą to także nowinka, która skradnie serca fanów techniki - zwłaszcza tej najnowszej. 

Wady? Montaż płyty i okapu w jednym wymaga dodatkowego miejsca w szafce. Podczas gdy oszczędzamy przestrzeń w całym pomieszczeniu, więcej musimy jej wygospodarować "w ukryciu", czyli w kuchennej szafce. Dla jednych zaletą, dla innych wadą może być także konieczność zamówienia płyty i okapu u jednego producenta. Ewentualnym rozwiązaniem jest wykonanie płyty na zamówienie.
 

Dlaczego Nortberg?

 • Szybka
  i bezpieczna wysyłka
 • Produkt bezpośrednio
  od producenta
 • Gwarancja
  jakości
 • Serwis gwarancyjny
  i pogwarancyjny

Strona korzysta z plików cookie