Złoty okap! Ponadczasowa odsłona elegancji
15.08.2021, Okapy
Złoto we wnętrzach miało swoje wzloty i upadki. Przez stulecia na przemian cieszyło się bezgranicznym uwielbieniem lub popadało w zapomnienie i niełaskę. Dziś wraca w zupełnie nowej odsłonie zachwycając swą prostotą, łagodnością i lekkością. Projektanci cenią go za szlachetny wyraz i nietuzinkowy charakter. I choć do niedawno złoto gościło wyłącznie na salonach, dziś śmiało ujawnia swe walory również w innych pomieszczeniach: kuchni, łazience czy przedpokoju. Czas na złoto!
Złoty czyli doskonały
Symbol bogactwa, królewskości, wiedzy, ale i doskonałości. Odcienie złota fascynowały ludzi od najdawniejszych czasów. Kojarzone z królewskim przepychem, splendorem sakralnych budowli nie gościło przez długi czas w domach i mieszkaniach. Odważnie pojawiło się wraz z inspiracjami Bliskim Wschodem: obfitość złotych detali mogła przyprawiać o zawrót głowy. Dziś, projektanci i architekci wnętrz stawiają na złote akcenty podkreślając, że szlachetny kruszec powinien posiadać kontrapunkty w aranżacji. Złote ramy, konsole, wazony, sprzęty AGD, armatura łazienkowa mają być harmonijnym dopełnieniem całości. Blasku złota nie da się nie zauważyć nawet wtedy, gdy jest on ukryty w nielicznych dodatkach.
Rozświetlony salon
Grafika wielkoformatowa z elementami złota, lustro ze złotą ramą, zasłony czy poduszki to najchętniej wybierane detale do nowoczesnego salonu. Z jednej strony nadają pomieszczeniu wyrafinowanego stylu, z drugiej powiększają optycznie przestrzeń nadając jej lekkości i blasku. Warto pamiętać, że im jaśniejszy odcień złota, tym bardziej odbija światło. Mając do dyspozycji dużą przestrzeń pokoju dziennego można postawić na złotą ścianę – oferta farb w tym kolorze, tapet czy obrazów jest naprawdę imponująca. Warto jednak pamiętać, że złoto lubi umiar. By uniknąć kiczu pozostała część aranżacji powinna odznaczać się prostymi formami oraz wąską paletą barw. Ze złotem świetnie komponuje się nasycona czerń, butelkowa zieleń oraz intensywny granat. Chcąc uzyskać przytulne wnętrze można wykorzystać nieco tajemnicze nuty szarości, czy ponadczasową biel. W towarzystwie delikatnego złota dobrze zaprezentują się również pastele np. pudrowy róż.
Złoty okap w kuchni
Kuchnia w wydaniu gold to dziś jeden z wiodących trendów, stąd bogata oferta urządzeń AGD w tym właśnie kolorze. Wśród propozycji projektantów dedykowanych „sercu domu” pojawiają się złote uchwyty do mebli, armatura kuchenna, ale także nowoczesna, złota tuba jako motyw przewodni całej aranżacji dostępny np. w ofercie polskiej marki Nortberg. Cylindro Złoty urzeka oszczędną, pełną klasy i elegancji formą, przy zachowaniu najwyższych parametrów technicznych. Producent postawił na prosty, cylindryczny kształt, który perfekcyjnie podkreśla kolor szlachetnego kruszcu. Złoty okap będzie nie tylko idealnym dopełnieniem kuchni glamour, ale także aranżacji w stylu skandynawskim czy industrialnym, którym nada nieco ekstrawagancji i wyrafinowania. Złoty detal w kuchni zjawiskowo odbija światło, nadając ciepłego charakteru całemu wnętrzu. Oprócz zjawiskowego wyglądu Cylindro Złoty posiada: najwyższej jakości turbinę o wydajności 850m3/h na ostatnim czwartym stopniu prędkości, czterostopniową regulację pracy turbiny, kilkuwarstwowy filtr węglowy, timer, oświetlenie LED SMD, sterowanie elektroniczne przyciskami typu soft touch podświetlane na niebiesko, pilot w zestawie, średnica okapu to 40 cm. Złoty okap sprawdzi się w kuchni urządzonej w stylu glamour: w otoczeniu kryształowego żyrandola, eleganckich welurowych krzeseł i marmuru na ścianie odsłoni cały kunszt detalu. We wnętrzach inspirowanych Skandynawią złoty pochłaniacz wniesie nieco światła, przytulności i blasku. Surowe oblicze kuchni nawiązujące do loftu, z betonem w roli głównej, może także okazać się doskonałym miejscem dla złota. Nowoczesny okap tube, dzięki oszczędnej formie, wpisze się klimat wnętrza, a złota barwa rozjaśni industrialną przestrzeń. Niezależnie od stylu i konwencji, złoty okap może być głównym bohaterem aranżacji kuchennej, albo jej eleganckim dopełnieniem.
Fascynacja złotem trwa od czasów starożytnych; w pierwszych kopalniach na terenie Nubii wydobywano jedną tonę kruszcu rocznie. Na papirusowych mapach z Turynu z 1100 r. p.n.e. wpisane zostały kopalnie złota. Przez stulecia prestiż złota rósł, osiągając apogeum w XIX w. w Stanach Zjednoczonych. Na kalifornijską „gorączkę złota” zapadło wówczas ponad 100 tys. osób. Na szczęście dziś złoto nie jest już kojarzone wyłącznie z królewskim charakterem. Złote akcenty we wnętrzach stały się synonimem ponadczasowego piękna i elegancji. Już czas postawić na złoto!