Okap podszafkowy! Bohater drugiego planu
07.11.2021, Okapy
Marmury Calacatta i Carrara, marokańskie kafle zallinge, portugalskie płytki azulejos, stalowe półki, brąz, metal i mosiądz uzupełnione o barwy inspirowane kamieniami szlachetnymi jak: lapis lazuli, ametyst, labradoryt czy amazonit, to motywy przewodnie nadchodzącego sezonu wnętrzarskiego. Projektanci stawiają na kuchnie w wyrazistych kolorach: granatu, matowej czerni i szarości, zgaszonego brązu i subtelnej szałwii. Wnętrze ma być odzwierciedleniem indywidualnych potrzeb i oczekiwań, stworzone na miarę, dopasowane do charakteru i gustu jego mieszkańców. Komfort użytkowania ma liczyć się równo mocno, co nietuzinkowa estetyka. Polski producent okapów kuchennych, marka Nortberg, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Okapy podszafkowe perfekcyjnie uzupełnią nowoczesne „serce domu”.
Nowa odsłona
Wśród wnętrzarskich trendów dotyczących kuchni, projektanci coraz odważniej łączą mocne kolorystyczne tony , unikatowe faktury, nieoczywiste wzornictwo i oryginalne detale. Na topie pozostają strukturalne gresy, heksagonalne płytki, wielkoformatowe grafiki oraz mniej oczywiste: beton, stal i szkło. W najnowszych projektach dominują otwarte przestrzenie, które zyskują przez to sporo lekkości. Warto postawić na jednolitą posadzkę np. drewnianą z jesionu czy olchy. Marmurowe wykończenie wyspy kuchennej, fartucha czy blatu szybko nie stanie się passe. Wśród długo wyczekiwanych premier znalazły się fronty kuchenne obite blachą lub drewniane, ale z wypukłą strukturą zaczerpniętą ze świata geometrycznych figur. Nowoczesna kuchnia ma zaskakiwać wzornictwem z dopracowaną do perfekcji ergonomią.
W trójkącie
Komfortowe poruszanie się po kuchni jest dziś podstawowym warunkiem każdego inwestora. Ma być pięknie, ale i funkcjonalnie. Trójkąt roboczy, czyli właściwy układ i odległości pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem oraz kuchenką wraz z okapem kuchennym to dziś znana wszystkim podstawa urządzania. Przyjmuje się, że najbardziej odpowiednia długość boków trójkąta powinna wahać się pomiędzy 4 a 6 metrów – wszystko powinno być w zasięgu naszego wzroku. Gdy rozdzielimy te trzy podstawowe strefy od siebie, stracimy cenny czas i energię na przemieszczanie się pomiędzy nimi. W praktyce najwygodniejsze jest ustawienie lodówki, następnie zlewozmywaka, w dalszej kolejności należy pamiętać o blacie roboczym, kuchence, a nad nią koniecznie okap kuchenny, który zadba o świeże i czyste powietrze. Urządzenie do pochłaniania oparów powinno się montować na wysokości około 65-70 cm nad kuchnią gazową lub nieco niżej 60-65 cm nad kuchenką elektryczną.
Okapy podszafkowe
W nowoczesnej kuchni okap kuchenny może pełnić rolę głównego bohatera całej aranżacji, ale równie dobrze może być dyskretnym i eleganckim dodatkiem do całości. Idealnym wyborem są wówczas okapy podszafkowe, które swoimi wymiarami mieszczą się w szafce, a więc nie zabierają cennej przestrzeni. Wśród bogatej kolekcji polskiego producenta, bestsellerem pozostaje okap Lando Glass Black wyposażony w sterowanie dotykowe, wydajną turbinę o mocy 850 m³/h, energooszczędne oświetlenie LED SMD oraz pilot radiowy i timer. Okap do zabudowy Lando, dostępny w wersji wyciąg lub pochłaniacz, dzięki temu, że jest w całości pokryty czarnym szkłem hartowanym, prezentuje się niezwykle stylowo w każdym wnętrzu. Jego biała wersja, okap Lando Glass White, stworzy synergiczną całość z mozaiką azulejos czy marokańską koniczyną. Biel do wszystkiego pasuje!
Osobliwości
Prosta elegancja, która zdaniem architektów ma wyróżniać sprzęty AGD tego sezonu, nie wyklucza oryginalnego designu. Wśród debiutów w ofercie marki Nortberg nie brakuje okapów do zabudowy. Wyposażone w paski bądź oczka LED, dostępne w bieli, czerni, czarnym macie oraz kolorze stali nierdzewnej tworzą szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. Model Micra Black Matt zajmuje nieprawdopodobnie mało miejsca. Intensywna matowa czerń okapu wraz z czarną szybą wykonaną z hartowanego szkła genialnie wpisuje się w aranżacje ciemnych kuchni. Chcąc zadbać o doskonałe doświetlenie kuchenki oraz blatu roboczego warto wybrać okap z dwoma paskami LED np. Lando Glass 2STRIPS Black lub Marino Black z mocnym oświetleniem w postaci czterech spotlightów. Do premierowych modeli okapów zalicza się także absolutnie piękny i oszczędny w wyrazie okap Sento Insida White, który stanowi niezwykle udaną reinterpretację klasycznej formy. Front urządzenia został pokryty szkłem hartowanym, w centralnej części zamontowano intuicyjne sterowanie dotykowe oraz wyświetlacz.
Inteligentne rozwiązania
Norbert Tofil, właściciel marki
Umieszczenie turbiny poza szafką zabudowy kuchennej ma również dodatkowy atut: zyskujemy przestrzeń, którą możemy dowolnie zagospodarować. Okapy do zabudowy Micra są dostępne w trzech wersjach kolorystycznych: bieli, czerni oraz inox. Do listy ich niekwestionowanych zalet należy dodać również energooszczędne oświetlenie, wygodne sterowanie Soft-Touch, wydajną turbinę oraz 9-minutowy timer.
„Cieszę się, że w naszej ofercie okapów podszafkowych znalazło się tak wiele modeli, które w sposób niezwykle wyważony i przemyślany łączą w sobie doskonałe parametry techniczne, których dziś wszyscy oczekują, z walorami estetycznymi, nie mniej ważnymi dla naszych Klientów” – dodaje Norbert Tofil.
Dobry design polega na tym, że urządzenie pełni swoją funkcję wzorowo, a przy tym jest pełne klasy. Okapy podszafkowe marki Nortberg to idealny wybór do niewielkich przestrzeni w bloku czy kawalerce, ale także sprawdzone rozwiązanie dla tych, którzy szukają sprzętów AGD, które będą drugoplanowymi bohaterami całej aranżacji.