Pastelowa kuchnia w warszawskim apartamencie! Architekt miesiąca Marika Kafar
14.01.2022, Okapy
Pudrowy róż, odcienie szarości, nuty mięty to motywy przewodnie 45 metrowego apartamentu w Warszawie zaprojektowanego przez architekt Marikę Kafar. Wnętrze ubrane w kolory z bogactwem struktur, wzorów i faktur zaskakuje harmonią i spokojem. Niebanalny nastrój budują starannie dobrane detale oraz niesztampowe zestawienia form i materiałów. Barwne, znaczy piękne!
Reprezentacyjny hol i kuchnia
Przedpokój zdradza oryginalny charakter całego wnętrza. Posadzka z lastriko, proste oświetlenie oraz oszczędna zabudowa do sufitu tworzą spójną, elegancką całość. Trzy wysokie szafy w kolorze kobaltu, bieli i ostatnia wykonana z drewna, zapowiadają barwy przewodnie pokoju dziennego. Wcześniej jednak niebanalna kuchnia, w której uwagę kradnie fragment ściany pokryty szarymi płytkami inspirowanymi lastryko – podobnie jak podłoga w strefie kuchennej i jadalnianej. Terazzo, znane i cenione już w starożytności, triumfowało we Włoszech w latach 20. i 30., do Polski przybyło w latach 50. i przez cały PRL utrzymywało się na szczycie popularności, by szybko z niego spaść po transformacji ustrojowej.
Dziś, płytki lastriko wracają w nowej odsłonie i prezentują całe swe bogactwo jako okładzina ścienna, wykończenie wyspy kuchennej, posadzki, parapetu czy blatu kuchennego. Wspaniałość wzoru dodatkowo podkreślają owalne, drewniane kinkiety, które z kolei tworzą spójny zestaw z lampą nad stołem. Zabudowa kuchenna górna stanowi nawiązanie do drewna, zaś dolne szafki utrzymane są w szarości, podobnie jak fartuch kuchenny. Niewielkich rozmiarów półwysep kuchenny ujmuje prostą elegancją. Wyrazu dodaje mu biały okap tuba (Cylindro White z portfolio marki Nortberg), który łączy w sobie minimalistyczną formę, uniwersalny kolor i starannie dopracowane parametry techniczne. Okapy tubowe kapitalnie wpisują się w nowoczesne aranżacje dodając im ponadczasowego sznytu. Drewniany stół otaczają krzesła w pudrowym różu, a posadzka przechodzi z lastriko w drewno w pokoju dziennym. Kuchnia pastelowa z półwyspem zaskakuje i zachwyca.
Czas na salon
„Składamy w całość estetykę i funkcjonalność” to hasło przewodnie pracowni architektonicznej Mariki Kafar, ale równie dobrze, może to być motyw przewodni strefy dziennej warszawskiego apartamentu. Prosty, geometryczny narożnik pomimo klasycznej formy wyróżnia się kolorem – welurowy kobalt kapitalnie prezentuje się na tle bieli i drewna, z którego wykonana jest nie tylko podłoga, ale również stoliki kawowe. Dekory na białych ścianach fenomenalnie zostały podkreślone za sprawą oryginalnych kinkietów, stanowiących nawiązanie do oświetlenia w kuchni i w holu. Z dodatków warto zwrócić uwagę na intensywnie zielone kwiaty w ciekawych donicach oraz figurki trzech małp. Chociaż w salonie dużo się dzieje, to architektka zadbała, by całość była spójna i harmonijna.
Biała łazienka? Nie tym razem!
Różowa nablatowa umywalka to zdecydowanie śmiały pomysł. Towarzyszą jej różowe gałki w zabudowie meblowej, złote detale oraz podłoga z szarym, stylowym lastryko – łazienka wychodzi poza utarte schematy, ale pozostaje pełna klasy i stylu.
Marika Kafar
Miętowa sypialnia
Wnętrze, w którym odpoczywamy najczęściej skąpane jest w oszczędnej palecie barw: bielach, beżach, subtelnych zieleniach, błękicie. W sypialni zmysły powinny się wyciszyć, a organizm zrelaksować. Projektantka postawiła na meble w odcieniu mięty, oszczędną komodę, białe kinkiety i romantyczną tapetę na jednej ze ścian. Na uwagę zasługuje także zagłówek łóżka wykonany z wąskich paneli welurowych w odsłonie srebrnej szarości, która fenomenalnie komponuje się z miętą. Pokój zyskuje przytulny charakter za sprawą podłogi wykonanej z drewna.
Marika Kafar
Architekt Marika Kafar stworzyła wnętrze, które zachwyca niebanalnym stylem, mistrzowskim doborem detali i perfekcyjnie zaplanowaną i konsekwentnie wdrożoną paletą barw. „Kolorowa enklawa” budzi uznanie i zaprasza do domowych eksperymentów.
Marika Kafar - architekt wnętrz, projektantka produktu oraz absolwentka wydziału Architektury Wnętrz
i Wystawiennictwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Założycielka Autorskiej Pracowni Architektury Wnętrz. To ona zasiada za sterami łodzi wypływającej często na głębokie wody świata designu, tworząc projekty z uwzględnieniem najmniejszych detali, perfekcyjne, szczegółowe, zaskakujące kontrastami i harmonią estetyki z funkcjonalnością. Jest członkiem i partnerem Międzynarodowych Stowarzyszeń Branżowych, wciąż doskonali swój warsztat, przesuwając granicę swojego perfekcjonizmu. Architekt miesiąca marki Nortberg.