Wróć Wróć

Poradnik

Poradnik
Zobacz wszystkie

Instrukcje

Instrukcje
Zobacz wszystkie

FAQ - najczęściej zadawane pytania

FAQ - najczęściej zadawane pytania
Zobacz wszystkie

Mieszkanie w jaskini?

15.02.2022, Okapy

Fascynujące, bajkowe trulli we włoskiej Apulii były początkowo inspiracją dla właścicieli butików, hoteli i agroturystyk. Dziś, nie tyle chcemy pomieszkać w niezwykłym domku zbudowanym z wapienia, co szukamy jego niepowtarzalnego klimatu we własnych wnętrzach. Chcemy poczuć bliskość natury, ciszę i spokój. Styl modern cave bazuje na prostej palecie barw, naturalnych materiałach i obłych kształtach, a jego głównym zadaniem jest to, by poczuć się absolutnie bezpiecznym. Niczym w jaskini. 

Kuchnia w stylu modern cave. Efekt betonu, minimalistyczna wyspa kuchenna i nowoczesny okap inox. 

 

Bajkowe domki i podatki

Debiutujący w nowoczesnych aranżacjach trend czerpie inspiracje z czasów najdawniejszych. Antyczne domy wydrążone w skałach kojarzą się z prostotą i określonym porządkiem, za którymi coraz częściej tęsknimy. Człowiek w jaskini czuł się bezpiecznie przez to, że „udomowił” przestrzeń, uczynił ją prawdziwie swoją szanując to, co wcześniej stworzyła sama natura w postaci unikatowych nacieków, kolorów czy wzorów. Minimalizm i bliskość świata przyrody wykorzystali również budowniczowie trulli z Alberobello. Pierwsze baśniowe budynki powstały już w XIV wieku, z kolei te, które można dziś oglądać liczą 200-300 lat. Z wielu teorii dotyczących ich powstania, jedna wydaje się najbardziej prawdopodobna: by uniknąć wysokiego podatku nałożonego przez króla Neapolu od każdego stałego domu, budowano takie ze stożkowym dachem – bez żadnej zaprawy, by w trakcie wizyty poborcy podatkowego „rozebrać” górę domu i uniknąć opłaty. Wnętrze trullo (maksymalnie 30 m²) to jeden duży pokój wraz z przylegającymi do niego wnękami. Dominuje w nim kamień i drewno. Wąskie i małe okna nie wpuszczają za dużo naturalnego światła, stąd duża liczba lamp i świec. W środku jest kameralnie i przytulnie, a niewielka, starannie zaprojektowana i wyposażona, przestrzeń jest funkcjonalna i w pełni spersonalizowana.

Włoskie trulli, Alberobello.

 

Nowoczesna jaskinia?

Styl oparty na przenikaniu się żywiołów: wody, ognia i ziemi można łatwo zaadoptować do współczesnych mieszkań i domów. Wąski wachlarz kolorów bazujący na czerni, brązie, beżu, odmianach bieli to kapitalne tło dla mebli wykonanych z naturalnych materiałów jak: drewno, kamień i szkło. Nie może także zabraknąć wiklinowych dodatków – w jaskiniach korzystano przecież z wyplatanych koszy i własnoręcznie zrobionych narzędzi. To, co wyróżnia modern cave to również wysokiej jakości meble i detale. Solidna konstrukcja, staranne wykończenie, dbałość o szczegóły, które charakteryzują rękodzielniczą pracę powinniśmy odnaleźć w każdym elemencie wystroju. Aczkolwiek prostota musi iść w parze z wygodą – minimalizm nie oznacza braku komfortu. By wnętrze opowiadało historię o jego mieszkańcach warto poeksperymentować z dodatkami! 

Kuchnia w stylu modern cave. W roli głównej okap z półką Centropolis Classic Inox.

 

 

Frida Kahlo i czarna tuba

W kuchniach otwartych na salon głównym bohaterem od wielu sezonów pozostaje wyspa kuchenna. By wpisać się w nurt modern cave warto wykończyć ją spiekiem kwarcowym inspirowanym kamieniem np. w ciemnym antracycie (kolekcja In-Side Pietra Cardoso Nero z portfolio Laminam) lub bieli z wyraźnym rysunkiem użyleń (kolekcja Biano Statuario Venato od Laminam). Nad wyspą najlepiej sprawdzi się cylindryczny okap tuba w kolorze czarny mat, który prostym kształtem i uniwersalną barwą wprowadza do wnętrz spokój i harmonię. Dobrym wyborem będzie Cylindro 2STRIPS Black Matt z eleganckimi paskami Led, które perfekcyjnie doświetlą kuchenkę i blat roboczy. Wśród detali należy postawić na ich wyjątkowość, a nie liczbę. Sprawdzonym rozwiązaniem może okazać się np. porcelanowy wazon w nurcie PopArt inspirowany twórczością Jamesa Rizzi czy słynna figurka Żubra zaprojektowana przez Mieczysława Naruszewicza w 1957 roku, a wykonana w Fabryce Porcelany w Ćmielowie. By przełamać nieco konwencję, na jednej ze ścian może zawisnąć pełen wyrazu plakat meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo, która nawiązuje do kultury meksykańskiej i indiańskiej. 

Drewno, płytki lastryko, czerń i biel - współczesna jaskinia?

 

 

Okap wprost z natury!

Wyprzedzając nieco wnętrzarskie mody i trendy, marka Nortberg, stworzyła kolekcję okapów, która fantastycznie wpisuje się w nurt modern cave. Pochłaniacze przyścienne wykończone spiekiem kwarcowym włoskiej marki Laminam to odwołanie do naturalnego piękna kamienia. Stawiając na model Naturali Pietra Di Savoia Grigia w różnych tonach szarości podkreślimy surowość całej aranżacji. Efekt betonu zaskakuje i zachwyca! Z kolei okap kominowy Flexi Natrali Nero Greco będzie genialnie współgrać z drewnem na posadzce, cegłą na ścianie czy z lamelami 3D. Spiek kwarcowy to gwarancja mistrzowskiej wytrzymałości. Niesamowity czarny okap to także popis świetnie dopracowanych parametrów technicznych: łatwości montażu i obsługi, wydajnej i cichej pracy, energooszczędnego oświetlenia. Nietuzinkową propozycją są także okapy ze szkła artystycznego. W bogatym portfolio marki, wiodącym produktem wpisującym się w ten trend, będzie okap kominowy Flexi Fingerprint, nawiązujący do linii papilarnych. Na lustrzanej tafli szkła w kolorze srebrnym rysuje się jedyny w swoim rodzaju wzór – pełen dynamizmu, energii i wyrazu!

Okap kominowy Flexi Fingerprints - frontowa tafla ze szkła artystyczego w kolorze srebra.
Okap kominowy Naturali Pietra di Savoia Grigia z efektem betonu.

 

 

Jak znaleźć własny styl?

Dom w konwencji modern cave jest prosty i piękny. Budzi skojarzenia z błękitem nieba i spokojem lasu – jest niczym sanktuarium. Jeśli we wnętrzach cenisz harmonię, oszczędność wyrazu i naturalność, to debiutujący trend skradnie Twoje serce! Czy można w nim nieco poszaleć? Oczywiście! Projektanci i architekci wnętrz coraz częściej tworzą aranżacje „dla kogoś”, stąd nie brakuje w nich nietuzinkowych materiałów o niezapomnianym wzornictwie (np. spieki kwarcowe), pamiątek z dziecińska lub designerskich gadżetów, które wychodzą poza ramy minimalizmu. Przykładem oryginalnych mebli są kolekcje stworzone przez francuskiego projektanta mody i sztuki użytkowej Alexandre’a de Betak. Warto również poszukać inspiracji w kultowych dziełach stworzonych przez George’a Nakashima czy Florence Knoll. Jeśli zastanawiasz się czy można połączyć awangardę, minimalizm i rzemiosło, to zdecydowanie tak! Twój dom, twoja jaskinia, twoje zasady. 

 

Dlaczego Nortberg?

  • Szybka
    i bezpieczna wysyłka
  • Produkt bezpośrednio
    od producenta
  • Gwarancja
    jakości
  • Serwis gwarancyjny
    i pogwarancyjny

Strona korzysta z plików cookie