Wróć Wróć

Poradnik

Poradnik
Zobacz wszystkie

Instrukcje

Instrukcje
Zobacz wszystkie

FAQ - najczęściej zadawane pytania

FAQ - najczęściej zadawane pytania
Zobacz wszystkie

Okap w stylu hygge?

25.02.2022, Okapy

Duńczycy znają się na szczęściu jak nikt inny. Pomimo przeszło 170 deszczowych dni w roku nigdy nie narzekają na pogodę; są weseli i zadowoleni. Poszukiwanie radości zamienili na jej znajdywanie w codziennych rytuałach, spotkaniach z przyjaciółmi, wspólnych posiłkach z rodziną i spędzaniu czasu w kameralnych wnętrzach. Hygge, klucz do szczęścia, oznacza satysfakcję z bycia tu i teraz. A jakie wnętrza gwarantują spokój ducha i pozytywne emocje? Sprawdźmy!

Kuchnia hygge - harmonijne połączenie bieli i drewna.

 

Hjemmemøde – spotkanie w domu

Germańskie słowo hyggja oznaczało „odczuwać zadowolenie” i na jego bazie powstało duńskie „hygge”, które dziś wymyka się jednoznacznym definicjom. Sami Duńczycy przyznają, że jest to poczucie błogiego spokoju i bezpieczeństwa, które należy czerpać z wielu aspektów. Wśród nich kluczową rolę pełni spędzanie czasu z rodziną. Fundamentalne są również powtarzalne czynności, które lubimy takie jak: lektura ulubionej książki z kubkiem gorącej czekolady, drzemka pod wełnianym, miękkim kocem czy długi spacer po jodłowym lesie. Spokój, harmonia, bliskość natury powinny być także obecne we wnętrzach w stylu hygge.

W kuchni scandic zawsze jest czas na filiżankę aromatycznej herbaty.

 

Dom da Ci szczęście?

Wiklina, bambus, len, wełna i drewno to materiały, których nie może zabraknąć w duńskim domu. Przyzwyczajeni do śniegu, zimna i niskich temperatur mieszkańcy Skandynawii aranżują pomieszczenia tak, by czuć w nich przyjemne ciepło. Kolorystyka utrzymana w palecie barw ziemi z domieszką bieli i błękitu ma wprowadzać kojący, błogi nastrój. Ważne są bawełniane pledy, poszewki na poduszki, lniane obrusy, ale także drewniane akcesoria kuchenne. Równie cenne są pamiątki rodzinne w postaci zdjęć, albumów, portretów, które oprawione w stare, drewniane ramy opowiadają niecodzienne historie i przywołują dobre wspomnienia. W salonie z pewnością trzeba znaleźć miejsce na detale z duszą: stolik kupiony na targu staroci, zegar z wahadłem przekazywany z pokolenia na pokolenie, wiklinowe kosze, na których czas odcisnął już swoje piętno. Całość dopełni blask kominka. Jest nastrojowo i miło. Można usiąść wygodnie w fotelu, okryć się puchatym kocem i odpocząć.

Drewno to motyw przewodni stylu duńskiego.

 

Kuchnia hygge

Najważniejszy element „serca domu” stanowi prosta zabudowa meblowa najczęściej wykonana z drewna dębowego, bukowego, sosnowego lub modrzewiowego. Świetnie komponuje się z posadzką w klasyczną jodłę francuską i solidnym stołem z krzesłami o kubełkowym siedzisku i wysokim oparciu. Sprzęty AGD utrzymane w minimalistycznym stylu stanowią starannie dobrany element całości jak czarny okap o cylindrycznym kształcie (np. Tubo Black Matt z portfolio marki Nortberg) czy biały pochłaniacz o kształcie odwróconej litery T (np. Sento Island White od Nortberg). Co je łączy? Oprócz nowoczesnego wzornictwa gustującego w geometrycznych kształtach i prostych liniach - dopracowane parametry techniczne. Urządzenie powinno być funkcjonalne: świetnie pełnić swoją funkcję, a dodatkowo być łatwe w obsłudze oraz eksploatacji. Skandynawowie przykładają olbrzymią wagę do designu, ale jeszcze większą do komfortu użytkowania zgodnie z zasadą, że dom jest do mieszkania, a nie do podziwiania.

Czarny okap tuba kapitalnie pasuje do wnętrz w stylu duńskim.
Klasyczny okap wyspowy w uniwersalnej bieli - idealny nad wyspę w stylu hygge.

 

Okap podszafkowy – kwintesencja scandic

Świetnym wyborem do aranżacji inspirowanej stylistyką skandynawską są okapy do zabudowy, które swoimi wymiarami idealnie mieszczą się w szafce, nie zajmując cennej powierzchni. Eleganckie i bezpieczne szkło hartowane, z których coraz częściej wykonuje się frontowe tafle urządzenia, kapitalnie dopasowuje się do całości. Białe meble, drewniany blat, jasna posadzka i ściany przełamane czarnymi detalami jak np. piekarnik, lodówka, czajnik czy czarny okap podszafkowy np. Onyx Eco Black Matt z pochłanianiem obwodowym, energooszczędnym oświetleniem, najwyższej jakości turbiną oraz kilkuwarstwowym filtrem aluminiowym tworzą synergiczną całość. W kuchni Pani Karoliny panuje spokojna, przytulna atmosfera, która zaprasza do nieśpiesznych spotkań przy filiżance kawy i cieście rabarbarowym.

Skandynawska kuchnia Pani Karoliny.

 

A może jednak kominowy?

Z kolei w kuchni Pani Anety zdecydowanie rządzi drewno, któremu asystuje chłodny beton jako wykończenie fartucha kuchennego, kamienny blat w kolorze ciemnego grafitu oraz dodatki w tonach szarości. Biały rząd górnych półek dodaje wnętrzu nieco lekkości, a żywe rośliny z zamiokulkasem zamiolistnym na czele ożywiają całą przestrzeń. Uwagę kradnie czarny okap przyścienny Merido Black, który przykuwa spojrzenia swym niezwykłym designem! Nowoczesny pochłaniacz zbudowany z zewnątrz ze szklanych płyt w kolorze uniwersalnej czerni pasuje tutaj fenomenalnie! Nowoczesne wzornictwo łączy się ze starannie dopracowanymi parametrami technicznymi urządzenia. Okap jest wydajny, cichy i pełen klasy. Aranżacja w duńskim stylu udowadnia, że wystarczą (tylko lub aż) naturalne materiały, wąska paleta barw i precyzyjnie wybrane sprzęty AGD oraz akcesoria, by pomieszczenie było jednocześnie ergonomiczne i niepowtarzalne.

Kuchnia Pani Anety z okapem kominowym Merido Black.

 

Wnętrza hygge są starannie zaprojektowane, oszczędne w kolory i wzory, wygodne i komfortowe. Przestrzeń w salonie, kuchni, pokoju kąpielowym czy łazience ma jedno zadanie: pozwolić odpocząć i nabrać sił. Płonące latarenki, świece zapachowe, kadzidła, ogień z kominka – ciepło poczujesz na każdym kroku. Rozgość się i wypocznij.

Dlaczego Nortberg?

  • Szybka
    i bezpieczna wysyłka
  • Produkt bezpośrednio
    od producenta
  • Gwarancja
    jakości
  • Serwis gwarancyjny
    i pogwarancyjny

Strona korzysta z plików cookie