Ceramika, czyli mistrzowskie arcydzieło w kuchni!
16.08.2019, Okapy
Wnętrzarskie trendy przypominają kalejdoskop: do łask co rusz wracają motywy, akcesoria oraz techniki, które do niedawna uznawane były za passe. Teraz przyszedł czas na ceramikę. Projektanci coraz chętniej sięgają po nią w aranżacjach wszystkich domowych pomieszczeń, wykorzystując oryginalne formy i wzory inspirowane chociażby stylem dawnej ceramiki portugalsko-mauretańskiej. Nowoczesny minimalizm, klasyczny vintage czy pełen elegancji glamour – niezależnie od stylu wyroby ceramiczne pasują wszędzie! Wymagające rękodzieło wróciło na dobre.
Dawno, dawno temu…
Ceramika to produkty gliniane, które zostały poddane wypalaniu. Początki wyrobów ceramicznych sięgają czasów prehistorycznych. Już w paleolicie człowiek wykorzystywał glinę tworząc potrzebne naczynia. Ogień nadawał im wytrzymałości. Z czasem przedmioty ceramiczne oprócz aspektów czysto praktycznych, zaczęto używać jako dekoracji. Ceramika artystyczna obecna w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie, bazowała na motywach mitologicznych. Gliniane wazony, dzbany, puchary z podobiznami herosów zdobiły wille najbogatszych mieszkańców tych terenów. Z upływem lat, techniki pozyskiwania gliny i jej wypalania uległy zmianie, ale oryginalny charakter wyrobów ceramicznych się nie zmienił. Dziś, największą popularnością cieszą się najprostsze wyroby garncarskie, czyli takie, które bazują na glinach pospolitych i wymagają wypalenia w niskiej temperaturze. Sporą popularnością cieszy się także ceramika nieszkliwiona (terakota) wykonana z glin naturalnych, która może przybierać różne kolory: zaczynając od żółtego na czerwonym kończąc. Gdy do glinki dodamy kwarcu, skalenia czy kaolinu to otrzymamy porcelit, porcelanę lub fajans. Ale prawdziwym hitem tego sezonu wnętrzarskiego pozostaje ceramika szkliwiona. Delikatnie połyskująca, cienka warstwa glazury, która pokrywa przedmiot nie tylko cudownie odbija światło, ale także nadaje mu szlachetnego wyglądu. Gdy do tego dodamy ciekawe zdobienia, to efekt wow nikogo nie powinien dziwić. Ceramika malowa za pomocą specjalnych farb angobowych lub szkliwnych, urzeka kunsztem wykonania i wielką dbałością o detal.
Moje niebo… kuchnia po portugalsku!
Kuchnia z ceramicznymi elementami to idealny duet funkcjonalności i dobrego designu. Bogactwo wzorów i kolorów w połączeniu z dawną tradycją rzemieślniczą sprawiają, że w nowoczesnych aranżacjach kuchni, coraz częściej spotykamy płytki nawiązujące do tradycji azulejos (portugalskie). Ręcznie malowane geometryczne wzory i motywy roślinne zachwycają niepowtarzalną precyzją, subtelnością i delikatnością. Charakterystyczny niebieski kolor czyni je rozpoznawalnymi w każdym zakątku świata. Kuchnia, w której podłogę lub jedną ścianę będą zdobiły cudnej urody błękitne płytki, ma swój niepowtarzalny charakter i nieco orientalny klimat. Nazwa płytek wywodzi się od arabskiego al zuleycha co znaczy gładki kamień, a do Portugalii przywędrowały wraz z Maurami. Dziś, zachwycająco niebieskie płytki, projektanci wykorzystują w minimalistycznych kuchniach czyniąc je kontrapunktem dla oszczędnej całości; ale nie może ich także zabraknąć w aranżacjach kuchni vintage. Urok, produkowanych w Portugalii od XVI wieku płytek azulejos, obok ich wytrzymałości, czyni z nich wyjątkową dekorację każdej kuchni.
W duecie z bielą…
Nowoczesne, białe kuchnie utrzymane w minimalistycznym stylu to wciąż wiodący trend w aranżacji wnętrz. Ponadczasowa biel mebli zestawiona z oryginalnymi dodatkami sprawia, że kuchnia emanuje elegancją i prostotą. Ale sekretem pozostaje staranny dobór akcesoriów tak, by nadać wnętrzu indywidualnego charakteru. A w duecie z bielą zjawiskowo prezentuje się kobalt. Porcelana z niebieskimi akcentami kolorystycznymi na białym tle to absolutny hit! Wzory i kolorystyka nawiązująca do słynnego na całym świecie fajansu z Delft będą perfekcyjnym wyborem. Filiżanki, dzbany, wazy, misy i patery… wszystko prezentuje się zjawiskowo!
Nowa odsłona
Popularność ceramiki sprawia, że projektanci i designerzy coraz częściej proponują do kuchni innowacyjne produkty ceramiczne, jak np. okapy, łącząc w nich nowoczesny design i tradycyjne rzemiosło. Pierwszy w Europie okap wyspowy na linkach wykonany z ceramiki wprowadził na rynek Nortberg. Fantazyjny klosz inspirowany tulipanem zestawiony z niezwykle szlachetnym materiałem, czyni okap Tulip wyjątkową propozycją do każdej kuchni. Delikatnie połyskująca bryła utrzymana w ponadczasowej bieli lub czerni, odnajdzie się zarówno w towarzystwie złotych akcentów glamour, jak i naturalnego piękna stylu skandynawskiego czy klasyki. Ceramiczny okap wyspowy sprawdzi się także w loftach, w których stawia się na oryginalność, wolność kreacji i niebanalność rozwiązań. Ręcznie wykonany przez doświadczonych rzemieślników ceramiczny klosz, z pewnością należy zaliczyć do niezwykłych elementów każdej kuchni. Gdy do tego dodamy doskonałe parametry techniczne okapu, to otrzymujemy perfekcyjny duet tradycji i nowoczesności.
Rękodzieło górą!
Wciąż rosnąca popularność ceramiki udowadnia, że wymagające rękodzieło, w którym liczy się wiedza, doświadczenie i pasja rzemieślników, wypiera masową produkcję. Coraz częściej do naszych domów szukamy unikatowych mebli i dodatków. Przedmioty, w których można dostrzec czyjeś zaangażowanie i dbałość o detal, zasługują na najwyższe wyróżnienie. Dobrze, że na nowo odkryty został świat ceramicznego piękna!